low-angle-view-dozen-eggs

Správné skladování uchová vejce čerstvá a zdravá

Vejce jsou základní složkou bezpočtu receptů, poskytují nám základní živiny a všestrannost v kuchyni. Nesprávné skladování vajec však může vést ke zhoršení kvality, snížení čerstvosti, a dokonce i zdravotním rizikům. Abyste zajistili, že vaše vejce zůstanou v nejlepším stavu, je důležité porozumět běžným chybám, kterých se během skladování dopouštíme, a naučit se správné techniky chlazení vajec.

Nejčastější chyby

Jednou z nejčastějších chyb, které lidé dělají, je ponechání vajec při pokojové teplotě po delší dobu. Přestože se vejce mohou zdát trvanlivá, jsou náchylná k bakteriální kontaminaci. Skladování vajec při pokojové teplotě vytváří ideální prostředí pro růst bakterií, čímž se zvyšuje riziko alimentárních onemocnění. Aby se tomu zabránilo, vejce by měla být ihned po nákupu uložena do chladu.

Mohlo by vás zajímat:  Hladoví ptáci nepohrdnou dobrotou v krmítku. Některé jídlo jim ale může velmi ublížit

Další chybou je mytí vajec před jejich uskladněním. Vaječné skořápky mají přirozený ochranný povlak zvaný kutikula, který působí jako bariéra proti bakteriím. Mytím vajec se tato ochranná vrstva odstraní, čímž jsou zranitelnější vůči kontaminaci. Vejce je třeba uchovávat nemytá, dokud je nebudete chtít použít.

Důležitá je také poloha, ve které vejce v chladničce skladujete. Mnoho lidí dělá tu chybu, že vejce umístí do dvířek chladničky. Časté kolísání teplot ve dveřích totiž může vést k rychlému znehodnocení vajec. Místo toho skladujte vejce v původním kartonu na polici v hlavní části chladničky, nejlépe vzadu, kde jsou teploty stabilnější.

Mohlo by vás zajímat:  Palo santo uklidní mysl, jeho vůně působí proti stresu. V létě odežene obtížný hmyz

Vejce jsou vysoce porézní, což znamená, že mohou absorbovat pachy a chutě z okolních potravin. Skladování vajec spolu se silně páchnoucími surovinami, jako je cibule, česnek nebo ryby, může mít za následek nepříjemné chutě vajec.

Zdroj obrázku: Freepik

Správná technika chlazení

Nyní, když jsme probrali běžné chyby, pojďme prozkoumat správné techniky skladování vajec v lednici:

  • Okamžitě je chlaďte: Vejce vložte do lednice co nejdříve po nákupu, abyste zachovali jejich čerstvost a minimalizovali růst bakterií.
  • Původní krabička: Vejce uchovávejte v původní krabičce, která poskytuje ochranu a zabraňuje jim absorbovat silné pachy.
  • Ideální umístění: Vejce skladujte na polici v hlavní části chladničky, nejlépe vzadu, kde zůstávají stálé teploty.
  • Ovládání teploty: Nastavte teplotu chladničky mezi 1,6 °C a 4,4 °C, abyste zajistili, že vejce budou mít bezpečnou a optimální teplotu.
  • Neumývejte je až do použití: Vyvarujte se mytí vajec, dokud s nimi nebudete vařit nebo péct, protože přirozená kutikula funguje jako ochranná vrstva.
Zdroj: https://www.healthline.com/health-news/this-bacteria-causes-most-foodborne-outbreaks, https://www.exploratorium.edu/explore/cooking/egg-anatomy, https://www.eatingwell.com/article/7937278/foods-you-should-never-store-in-the-refrigerator-door/, https://ask.usda.gov/s/article/How-do-you-handle-and-store-eggs-safely, https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/eggs/
Přidat na Seznam.cz