Water 2825771 1280

Plýtvání vodou je globálně neudržitelné, šetřit s ní lze přitom snadno i malými změnami

Voda je základní složkou všech živých organismů – bez ní by nemohl být život. Šetřete vodou, protože podle posledních výzkumů bylo prokázáno, že za posledních 25 let kleslo množství pitné vody na osobu na Zemi o 26 %! To je více než jedna čtvrtina zásob pitné vody! Jedná se opravdu o enormní množství, které naznačuje, že by se situace měla změnit. A to co nejdříve. Začněte hned u sebe a snažte se s vodou co nejvíce šetřit.

Mohlo by vás zajímat:  Nádobí z myčky už vždy jen suché. Trik s ručníkem vás dostane svou jednoduchostí
Zdroj obrázku: Pixabay

Sladké vody je na světě minimum

Celkem 97,5 procent vody, která se nachází na naší planetě, je voda slaná. Ta, kterou potřebujeme my lidé, je sladká voda, která tvoří pouze 2,5 procent. Používáme ji každý den – bez ní bychom nemohli vařit, umývat nádobí, pěstovat kytky nebo chovat zvířata. Nemohli bychom se koupat ani čistit svou domácnost. Vodu zkrátka nutně potřebujeme, jen občas zapomínáme jak moc.

Dostupnost pitné vody

Pokud budeme vodou plýtvat tak jako dosud, může se stát, že již v roce 2025 (podle WHO) bude asi polovina populace žít v ohrožených zónách. To znamená, že vodní zdroje budou nedostatečné našim potřebám. Určitá část vody nebude mít dostatečnou kvalitu, takže může být nepoužitelná. Další snižování jejích zdrojů bude mít dopad jak na nedostatek pitné vody, tak na výrobu potravin, hygienické problémy a v důsledku toho na lidské zdraví.

Mohlo by vás zajímat:  Herpes lze léčit domácími prostředky. Pomůže čajovníkový olej, med nebo zubní pasta
Zdroj obrázku: Pixabay

Šetření vodou při hygieně

Zuby si čistíme každý den, ideálně dvakrát. Je alarmující, že spousta lidí při čištění zubů nebo při holení nechává téct vodu! Místo toho si vodu raději nalijte do čistého kelímku a poté použijte k oplachu. Také koupání je způsob, kterým plýtváme vodou. Krátká sprcha je všechno, co pro svou každodenní hygienu potřebujete. A když už se koupete, tak si vanu napusťte pouze do jedné třetiny.

Zdroj: https://www.savewatersavemoney.co.uk/
Přidat na Seznam.cz