Voda v ohrožení. Lidé jí bezohledně plýtvají, přitom stačí změnit pár návyků

Stále častěji se hovoří o tom, že je nadměrné sucho a vody je čím dál méně. Také jste si položili otázku, zda nám někdy nebude hrozit nedostatek vody? Bohužel odborníci varují, že tento černý scénář by se do budoucna mohl opravdu naplnit. S návalem tolika negativních informací o vodě a nedostatku deštivých dnů není pochyb o tom, že by skutečně něco takového nastalo. Bohužel někteří lidé tato fakta neberou vážně a vodou opravdu plýtvají.

Kolik vody denně vypustíme

Odhaduje se, že člověk za den průměrně vypustí až 100–150 litrů vody. Z těchto litrů vody dva litry vypije a zbytek jednoduše vypustí pryč. Velkou většinu spotřebujeme při hygieně, například při napouštění vany, čištění zubů, mydlení rukou při puštěné vodě, a poté samozřejmě během mytí nádobí, vaření a uklízení.

Zdroj obrázku: Pixabay

Změnit návyky bude důležité

Když se zamyslíme, rozhodně přijdeme na to, že s vodou mnohdy nezacházíme přiměřeně. Například místo horké lázně si prostě dopřejte pouze horkou sprchu. Odhaduje se, že průměrná vana má dvě stě litrů, kdežto průměrnou sprchou proteče padesát litrů vody. Také vezměte v potaz čištění zubů, holení, mydlení rukou – zastavujte vodu a poté ji znovu pusťte. Nezapomínejte ani na děti, i těm je dobré vysvětlit, jak správně zacházet s vodou. Konec konců jistě nechcete zaplatit jmění za vodu.

Mohlo by vás zajímat:  Močovina doplní rostlinám důležitý dusík. Aplikovat lze na listy i ke kořenům

Každodenní činnosti

Při každodenních činnostech používáme vody opravdu hodně. Například u mytí nádobí. Umýváte nádobí pod tekoucí vodou? To je ale ovšem velká chyba. Pokud máte dvojitý dřez, do jednoho napusťte vodu se saponátem, ve které nádobí zbavíte nečistot, a ve druhém dřezu nádobí opláchnete. Pokud naopak máte myčku na nádobí, zapínejte ji tehdy, až ji máte plnou. To stejné platí i pro pračku.

Zdroj obrázku: Pixabay

Optimalizace

Vaření jídla a příprava jídla vyžaduje vodu. Proto se vždy snažte přizpůsobit vodu množství potravin. Dále například voda po uvaření zeleniny může být po vychlazení využita jako hnojivo pro rostliny. Také oblečení, které předpíráte v rukou nebo na kterém potřebujete rychle vyprat flíček, zkuste raději namočit do napuštěné vody v umyvadle a neprat ho pod tekoucí vodou.

Zdroj: https://www.middletown.md.us/index.asp?SEC=17D422FF-C4B2-4381-82B2-311B0EF2C221&DE=2775D0B2-1216-4948-871F-04C0EBCCCFBB&Type=B_BASIC
Přidat na Seznam.cz