Svetr1

Nelučte se s vytahaným svetrem. Vyzkoušejte některý z našich triků, které ho vrátí do formy

Svetr zahřeje, ale i ozvláštní zimní outfit. Máme ho rádi všichni. Je pohodlný, příjemný, je nám v něm teplo a schováme do něj i malé nedostatky na těle. Jenže časem, zvláště svetr z vlny, se roztáhne a už není tak hezký jako dříve. Pokud ho nechcete vyhazovat, vyzkoušejte pár domácích metod, které váš oblíbený kousek vrátí do původního tvaru.

Když svetr ztratil svou tvárnost

Pokud váš svetr ztratil tvar, vyzkoušejte ho namočit do odvaru z bílých fazolí. Nebojte se ho nechat namočený i několik hodin. Odvar připravte tak, že půl kila bílých fazolí namočíte do vody a další den je ve stejné vodě uvaříte. Po uvaření slijeme fazole, dáme je stranou a odvar necháme vystydnout. Jakmile vychladne, svetr do tekutiny namočte. Po několika hodinách několikrát po sobě svetr opláchněte ve vlažné vodě a nachystejte si silný ručník. Ten musí být větší nebo stejně velký, jako je svetr. Položte ho vyrovnaný na ručník a nechejte ho uschnout.

Mohlo by vás zajímat:  Kukuřičný škrob vylepší nejen oblíbené pokrmy. Skvěle pečuje o oděvy i naši pokožku
Zdroj obrázku: Freepik

Druhý způsob

Další možností může být namočení svetru do glycerinu. Stačí smíchat třicet mililitrů glycerinu do tří litrů vody. Pořádně tekutinu rozmíchejte a namočte do ní svetr. Nechte chvíli působit a poté svetr vlažnou vodou opláchněte. Vysušte a máte hotovo.

Třetí způsob

Pokud je váš svetr jen mírně roztažený, vyperte ho při vyšší teplotě. Bude stačit 45 stupňů. Jestliže se svetr srazil málo, postup opakujte ještě jednou. Mnohdy je třeba tento postup opakovat dvakrát nebo třikrát. Až poté se svetr vrátí do původního stavu. Rozhodně svetr neperte při vyšší teplotě, mohl by se srazit až moc.

Mohlo by vás zajímat:  Zažloutlé skvrny od žehličky mají snadné řešení. Stačí sáhnout po tom, co má každý doma
Zdroj obrázku: Freepik

Žmolky na svetru

Takzvané žmolky na svetru lze odstranit pomocí pemzy. Jedná se o šedou, neabrazivní vyvřelou horninu, která se nejčastěji používá na ztvrdlou kůži na patách. Vložte pemzu do staré punčochy a otírejte ji o žmolky na svetru. Ovšem úplně nejlepší bude, pokud investujete do odstraňovače žmolků na oblečení. Stojí pár stovek a rozhodně se vyplatí.

Zdroj: https://www.countryliving.com/home-maintenance/cleaning/a36242/shrunken-sweater-trick/
Přidat na Seznam.cz