Oblak černých mušek vyděsí každého pěstitele pokojových rostlin. Skutečná hrozba se však skrývá pod zemí

Oblak černých mušek vyděsí každého pěstitele pokojových rostlin. Skutečná hrozba se však skrývá pod zemí

Pokud se nad rostlinami začne vznášet mračno malých černých mušek, je to signál toho, že rostlinu napadly smutnice. Velké nebezpečí se skrývá pod zemí, kde v kořenech sídlí larvy. Larvy, které žijí pod zemí, jsou příčinou odumírání rostlin. Pokud nechcete na likvidaci škůdců používat drahé a škodlivé chemikálie, vyzkoušejte domácí a ekologický způsob, jak se těchto vetřelců zbavit. Jedním ze způsobů je položení plátků okurky nebo brambor do květináče. Zhruba po 12 hodinách se na nich objeví černé larvy, které je potřeba ihned zlikvidovat.

Mohlo by vás zajímat:  Malá změna návyků pomáhá šetřit pitnou vodu i peníze

Jak vypadají smutnice?

Smutnice patří mezi mouchy. Poznáte je podle černého břicha a průhledných křídel. Nejčastěji na ně narazíte v blízkosti květináčů. Larvy tohoto hmyzu jsou průhledné a mají černou hlavu. Jsou více nebezpečné než dospělé smutnice. Malý počet larev nemusí rostlině uškodit. Požírají především mrtvou organickou hmotu. Pokud se ale přemnoží, nastává problém, protože larvy začnou okusovat stonky a kořeny rostlin.

Česnek jako odpuzovač

Česnek je účinný odpuzovač smutnic. Stačí prolisovat jednu hlávku česneku a zajít dvěma sklenicemi vroucí vody. Tento nálev nechejte vychladnout. Po vychladnutí nálev přelijte do větší láhve a zřeďte vodou. Aby byl odpuzovač účinný, je potřeba jím pravidelně rostlinu zalévat.

Mohlo by vás zajímat:  Běloskvoucí záclony a ubrusy interiér prosvítí, o jejich zářivou bělost ale musíme pečovat
Zdroj obrázku: Freepik

Past na smutnice

Pokud se chcete zbavit mušek, které létají po celém bytě, stačí si vyrobit jednoduchou past. K výrobě pasti budete potřebovat plastovou nádobu, několik lžic jablečného nebo vinného octa, půl sklenice vody, pár kapek prostředku na mytí nádobí a půl lžičky kurkumy. Všechny přísady pečlivě promíchejte v plastové nádobě a umístěte ji blízko napadené rostliny. Hmyz zaujme barva a vůně octa. Jakmile přiletí, utopí se.

Dezinfekční koupel

Zbavení se larev není jednoduché. Nejúčinnější je rostlinu přesadit. Je nutné dát pozor na to, abyste do nového květináče nepřenesli i nechtěné škůdce. Kořeny rostliny důkladně očistěte od staré zeminy a připravte si dezinfekční koupel. Litr vody smíchejte se lžící tekutého draselného mýdla a lžící denaturovaného lihu. Kořeny rostliny namočte na 24 hodin do této lázně. Po uplynutí doby zasaďte rostlinu do nového květináče s čerstvou zeminou. Pokud se během dvou dní u rostliny neobjeví malé černé mušky, je to důkaz, že dezinfekční koupel zafungovala.

Zdroj: https://plantophiles.com/pest-control/how-to-get-rid-of-fungus-gnats/
Přidat na Seznam.cz