Plisen1

Plíseň vážně ohrožuje naše zdraví. Ze zdí ji odstraní pouze razantní zásah

Plíseň nejenom ošklivě vypadá, ale také škodí našemu zdraví. Proto je důležité předcházet jejímu vzniku na stěnách a případně ji odstranit hned, co se objeví. Největší riziko plísní hrozí starým a vlhkým domům nebo špinavým a nevytápěným místnostem. Riziko vzniku plísní ovlivňuje i navržení interiéru.

Nemoci dýchacích cest nebo bolesti hlavy

Pokud plíseň neodstraníme včas, může zničit stěny, nábytek i podlahy. U lidí způsobuje nemoci dýchacích cest, alergie, bolesti hlavy, chronickou únavu, potíže se zrakem, narušenou koncentraci a onemocnění jater a ledvin. Její odstranění bude nějakou dobu trvat, musíte se tedy obrnit trpělivostí a potřebnými nástroji. Používejte gumové rukavice a ideálně i masku filtrující vzduch spolu s ochrannými brýlemi.

Mohlo by vás zajímat:  Řezané pivoňky vydrží ve váze déle díky správnému střihu a dobře zvolené váze
Zdroj obrázku: Freepik

Kromě toho budete potřebovat škrabku na zeď, čisticí kartáč, tekutý fungicid, pěnovou houbičku, suchý hadřík a případně i barvu na stěny a štětec na malování. Odstranění plísně lze provést několika způsoby, záleží na tom, jak hluboko do stěny pronikla. Pokud se ještě nestačila vsáknout do barvy, stačí ji seškrábnout škrabkou a stěnu očistit fungicidem. Následně zdi prospějí minimálně dva nátěry barvou.

V případě potřeby seškrábněte i omítku

Pokud se houba dostala do zdi, seškrábněte barvu a v případě nutnosti i omítku. Povrch očistěte houbičkou, naneste fungicid a stěnu opět omítněte a natřete. Pokud se plíseň objeví v rozích a na jiných špatně přístupných místech, seškrábněte ji i s barvou a omítkou a postupujte stejně jako v předchozím případě.

Mohlo by vás zajímat:  Kostky ledu jsou úžasné nejen do nápojů, skvělou službu prokážou i jinde
Zdroj obrázku: Freepik

Při aplikaci fungicidu nejezte, nepijte ani nekuřte. Místnost následně důkladně vyvětrejte. Před malováním se ujistěte, že je zeď suchá. Vysušit ji můžete i s pomocí hadříku. Po odstranění plísně místnost dobře větrejte, udržujte teplotu nad 20 °C, důkladně utěsněte všechna okna i dveře a ujistěte se, že je dům dobře izolován.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-get-rid-of-mold-4163846
Přidat na Seznam.cz