Plisen1

Zatočte s plísní nadobro. Nemilosrdně se jí zbavte a zabraňte jejímu návratu

Plíseň v domácnosti je velký problém, který může znamenat nejen horší dýchání, ale může být příčinou také velkých zdravotních problémů. Houby, které se v místnosti mohou tvořit, jsou velmi nebezpečné, a pokud uvidíte, že se vám na zdech tvoří plíseň, na nic nečekejte a snažte se ji co nejdříve odstranit.

Musíte odstranit původ plísně

Vzhled plísní je spojen hlavně s přebytkem vnitřní vlhkosti. Pokud plíseň uvidíte v kuchyni nebo v koupelně, musíte zkontrolovat ventilační systém. Špatně větrané místnosti by se měly pravidelně větrat – koupelny hlavně po sprchování a kuchyně při vaření, kdy se tvoří mnoho vlhkosti a páry. Pokud není možné okno otevřít, musíte nechat otevřené dveře, aby přebytečná pára měla kudy uniknout.

Mohlo by vás zajímat:  Dokonale čistý sprchový kout je vizitkou každé koupelny, s těmito triky půjde úklid snadno
Zdroj obrázku: Freepik

Pokud se přece jen na zdech plíseň objeví, je nutné rychle jednat – velmi rychle se šíří a dostává se hlouběji do zdí. Můžete jejich povrch jemně setřít houbou s trochou mýdla a vody. Pokud se změna neprojeví, musíte sáhnout po radikálnějších prostředcích. Odstraňte celou omítku nebo se zbavte tapety v místě, kde je plíseň nejvíce. Jestli nechcete používat chemické prostředky, existují také domácí metody.

Ocet je nenahraditelným pomocníkem nejen v kuchyni

Můžete ho nalít do rozprašovače a pokropit infikované oblasti. Lze ho také zředit s vodou, pokud vám vadí jeho zápach. A jak růstu plísní zabránit? Je to jednoduché – musíte hodně větrat, protože plíseň miluje vlhká místa bez slunečních paprsků a přísunu čerstvého vzduchu. Pokud máte v bytě plastová okna s nízkou propustností, využívejte ventilačky. Dejte pozor, aby se v bytě neobjevily tepelné mosty, což jsou tmavé skvrny, které se objevují hlavně kolem oken nebo dveří.

Mohlo by vás zajímat:  Jednoduché triky, jak ušetřit za energie spojené s vytápěním domu
Zdroj obrázku: Freepik

Důležitá je pokojová teplota, pokud máte v bytě chladněji, podporujete tím růst plísní. Teplota by se neměla dostat pod dvacet stupňů Celsia. Pokud doma sušíte prádlo nebo máte mnoho květin, plíseň se může vyskytnout mnohem častěji. V koupelně byste pravidelně měli utírat povrchy od přebytečné vody, tím zabráníte vzniku plísní.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-get-rid-of-mold-4163846
Přidat na Seznam.cz