I malé změny ušetří několik tisíc ročně. Chytré vytápění i vaření jsou přitom snadné

I malé změny ušetří několik tisíc ročně. Chytré vytápění i vaření jsou přitom snadné

Během letošní zimy se musí vzhledem k rostoucím cenám energií, vody i potravin uskrovnit rozhodně každý. Při přemítání ohledně úspor je pak vhodné využít některých triků, které se šetřením pomohou. Díky jednoduchým pravidlům, která uspoří nezanedbatelné částky, se překoná složité období bez velkých obětí a diskomfortu. V jakých oblastech lze ušetřit a jak?

Až čtvrtina tepla uteče okny

Sedět v obývacím pokoji v několika svetrech a z obav z vysokých účtů raději ani nezapnout topení? Začít s úsporami se musí kontrolou oken, a ne vypnutím radiátorů. Podle odborníků totiž až čtvrtina veškerého tepla unikne špatně zaizolovanými okny. První, co je nezbytné před zimou provést, je nastavení zimního režimu. Většina moderních PVC oken umožňuje letní a zimní úpravu, přičemž stačí pomocí šroubováku pootočit šroubem, který přimkne těsnění k rámu.

Mohlo by vás zajímat:  Správná údržba prodlouží pračce životnost
Zdroj obrázku: Freepik

Udržování konstantní teploty

Jak správně topit? Rozhodně se nevyplácí vypnout topení zcela, protože následné dohřívání prostoru je mnohem energeticky náročnější, k tomu hrozí rozvoj hub a plísní. Denní teplota v interiéru se doporučuje nastavit mezi 17 a 20 stupni Celsia, přičemž v noci je možné ji snížit na 15 až 16 stupňů. Před zapnutím topení se musí řádně vyvětrat, přičemž při odchodu z domu do práce nebo do školy se vyplatí snížit termostat. Vyplatí se též vyměnit neúsporné staré spotřebiče za zařízení v energetické třídě A.

Mohlo by vás zajímat:  Čistý odtok v 6 jednoduchých krocích: bez chemie, a přitom efektivně

Minutová sprcha ušetří až 90 procent vody

Stejně jako se musí šetřit elektrickou energií a vypínat světla nebo nepoužívané spotřebiče, je nutné šetřit vodou a zbytečně s ní neplýtvat při čištění zubů nebo mytí rukou. Ale na kolik třeba přijde každovečerní koupel? Zatímco na koupání ve vaně se spotřebuje přibližně 150 litrů vody, při sprchování jde o pouhých 15 litrů za minutu. Čtyřčlenná rodina může minutovými sprchami ušetřit ročně až několik tisíc korun stejně jako přemýšlením nad potravinami, které zbytečně skončí v koši. Při správném plánování jídelníčku se ušetří, nadto se využijí veškeré zásoby ze špajzky.

Zdroj: https://www.energy.gov/energysaver/fall-and-winter-energy-saving-tips
Přidat na Seznam.cz