Plánujete stavět dům nebo renovovat? Inspirujte se architektonickými top trendy roku 2022

Plánujete stavět dům nebo renovovat? Inspirujte se architektonickými top trendy roku 2022

Rok co rok jsme svědky nových trendů v mnoha oblastech. Jinak tomu není ani v případě architektury, která neustále přichází s inovativními řešeními v oblasti bydlení. Některé trendy se po letech vracejí v novém hávu, v případě jiných jsme rádi, pokud se ve světě bydlení dlouho neohřejí. Poslední roky vládne architektonickému dizajnu především udržitelnost. Získala si srdce milionů lidí po celém světě a za bydlení, které respektuje naši přírodu, je určitě vděčná také naše planeta. Jak se to odráží na trendech, které vládly roku 2022?

Inteligentní bydlení

Příchod nových, inteligentních technologií do našich příbytků nám usnadňuje každodenní život. Co bylo před pár lety jen předpovědí vizionářů, se dnes stává realitou. Už není možné popírat fakt, že moderní domy jsou inteligentní domy. Některé vychytávky, jako například smart vysavače, zjednodušují běžné činnosti, jiné šetří naše finance i naši planetu.

Inteligentní termostaty pomocí zabudovaných senzorů regulují vytápění, aby bylo co nejefektivnější. To samé dokážou například žaluzie, které se samy otevírají a zavírají, podle slunečního světla. Ušetříte tak na vytápění i na chlazení domu. Do domu si můžete třeba nechat nainstalovat také biometrické zámky, nebo systém, kterým otevřete dveře i na dálku.

Mohlo by vás zajímat:  Kvůli známým chybám máme doma zimu i přesto, že topení jede na maximum

I když je nejlepším řešením implementace technologických vychytávek už při stavbě nového domu, šikovní mistři dokážou zabudovat inovativní technologie také do staršího, zabydleného domu.

Zdroj obrázku: pexels.com

Biofilní design

Koncept, který vznikl už v polovině 80. let 20. století, se opět hlásí o slovo. Jelikož se biofilie definuje jako „láska k životu“, ve světě architektury představuje využívání organických materiálů, maximalizaci slunečního světla, čerstvého vzduchu, rostlin, ale i dalších přírodních prvků.

Barevná paleta biofilního designu zahrnuje zemité tóny v kombinaci s přírodními materiály, například se dřevem či kamenem. Ideálním doplňkem pro takto zařízené prostory jsou pokojové rostliny, a to od těch nejmenších, například milých miniaturních kaktusů, až po ty největší, například několikametrové monstery. Rostliny ale vybírejte s ohledem na velikost jednotlivých pokojů a dalších prostorů domu.

Zdroj obrázku: pexels.com

Minimalismus

Minimalismus nabírá na síle a stává se životním postojem řady lidí. Ten se odráží v tom, co nakupují, jak cestují, ale také v zařízení jejich domácností. Zatímco kdysi jsme byli svědky minimalisticky zařízených prostor, dnes se minimalismus spíše pojí s materiály použitými na stavbu a bydlení. Dnešní tendence používat ke stavbě kvalitní materiály, například dřevo, zajišťuje tepelnou a akustickou izolaci ve spojení s udržitelností. To opět vede k ekonomickým úsporám a přínosu pro životní prostředí.

Mohlo by vás zajímat:  Lak na vlasy vylepší nejen účes. V domácnosti najde nejedno skvělé využití
Zdroj obrázku: pexels.com

Upcyklace starého nábytku

Interiérový design se letos veze také na vlně udržitelnosti. K tomu, abyste kráčeli s dobou, totiž nepotřebujete vyměňovat veškerý nábytek za nový. Někdy zcela postačí, když dáte tomu aktuálnímu nový nátěr, vyměníte úchyty na dvířkách a zásuvkách nebo si dáte přečalounit ošoupané židle, křesla a gauč.

Zvažujete-li celkovou výměnu nábytku, zkuste navštívit bazar a uvidíte, jaké poklady se tam skrývají. Když starým věcem vdechnete svépomocí nový život, získáte originální kousky, které nebude mít nikdo jiný. Největší výhodou je, že si takto jednoduše zmodernizuje bydlení opravdu každý, aniž by utratil všechny své úspory.

Přidat na Seznam.cz