Red Geranium Is Popular Plant Spring

Muškáty nejsou na pěstování náročné, pozor je třeba dávat na choroby a škůdce

Muškáty nebo také pelargonie zahradní jsou poměrně populární okrasné rostliny. Jsou známé pro své krásné květy a jednoduchou péči. Muškáty se často pěstují jako letničky, ale jsou také trvalkami, které mohou kvést celoročně.

Charakteristické rysy

Muškáty jsou původem z jižní Afriky a jsou charakteristické zoubkovanými listy a různými barvami květů. Mohou se vyskytovat v různých barvách, od bílých až po tmavomodré nebo fialové. Kromě květů jsou také muškátové listy aromatické a mají příjemnou vůni. Péče o muškáty je poměrně jednoduchá, ale je třeba dodržovat některé zásady. Muškáty potřebují slunečné a teplé místo, ale zároveň netolerují přílišné vedro. Nejlépe rostou v dobře propustné půdě, která se lehce zvlhčuje. Rostliny se často zalévají v období sucha a hnojí se přípravky pro kvetoucí rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Vyberte pro své čisticí prostředky to nejlepší místo, kde budou schované a zároveň po ruce

V případě, že se rozhodnete pěstovat muškáty, měli byste si vybrat vhodný druh pro konkrétní podmínky u vás doma a dbát na jejich správnou péči. Při pravidelném zalévání, hnojení a ochraně před škůdci budou muškáty dlouho kvést a potěší vás svojí krásou.

Zdroj obrázku: Freepik

Škůdci a nemoci

Muškáty mohou být ovlivněny různými chorobami a škůdci, kteří mohou narušit jejich růst a kvetení. Mezi nejběžnější nemoci patří rez, která způsobuje žluté skvrny na listech, houbová onemocnění jako šedá plíseň a fusariové vadnutí, které může způsobit hnědé skvrny a úhyn rostlin. Mezi škůdce, kteří mohou napadat muškáty, patří mšice nebo roztoči. Mšice se živí šťávami z rostlin, což může způsobit zmenšení a deformaci listů a květů. Roztoči mohou způsobit hnědé skvrny na listech.

Mohlo by vás zajímat:  Koření a bylinky vylepší nejen vaření. Vypudí z domova škůdce a zaženou nepříjemný zápach

Je důležité pravidelně kontrolovat muškáty, abyste zjistili jakékoli příznaky nemocí nebo škůdců. Při prevenci se doporučuje udržovat dostatečně vysokou vlhkost vzduchu, dodržovat vhodné podmínky pro pěstování muškátů a pravidelně je hnojit a zalévat. Pokud se objeví příznaky nemoci nebo škůdců, můžete použít přírodní nebo chemická léčiva k jejich odstranění.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/pelargonium-care-guide
Přidat na Seznam.cz