Pitná voda není samozřejmost. Šetřit s ní může každý, pomohou i malé změny

Pitná voda není samozřejmost. Šetřit s ní může každý, pomohou i malé změny

Voda je základní složkou života všech organismů. Bez vody jsme ztracení, a proto je potřeba s ní šetřit. Mnoho domácností s vodou velmi plýtvá a může se stát, že během několika stovek let voda úplně dojde. Proto prozradíme tipy, jak doma vodou šetřit. Vědci zjistili, že za posledních 25 let se množství pitné vody na jednoho člověka snížilo o 26 %.

Světová zdravotnická organizace bije na poplach

Podle WHO vyšlo najevo, že k pitné vodě nemá přístup až 2,1 miliardy lidí na celém světě. Více než dvakrát tolik lidí zároveň nemá hygienické podmínky, které odpovídají zdravému životu. Proto je důležité, abychom si uvědomili, že s vodou není vhodné plýtvat. Jednu lahev můžete využít několika způsoby, a proto si nyní ukážeme, jak vodou v domácnosti šetřit.

Mohlo by vás zajímat:  Při správném praní si ložní prádlo udrží krásný vzhled a hebkost

Záleží na každém jedinci, jak se k danému problému postaví. Čerstvá voda je zdroj, který je přírodní a hlavně vzácný – může se stát, že zdroje pitné vody zmizí. Abyste vodu ušetřili, je potřeba myslet na určité věci, které se mohou zdát malicherné, ale dokážou ušetřit několik desítek litrů vody za rok.

Zdroj obrázku: Freepik

Pozornost věnujte kapajícím kohoutkům

V první řadě je vhodné vyměnit vanu horké vody za krátkou sprchu. Tím denně můžete ušetřit desítky litrů, v konečném důsledku se jedná o několik tisíc litrů za rok a velkou finanční úsporu. WHO předpokládá, že do roku 2025 bude polovina obyvatelstva žít v ohrožených zónách. Při holení nebo čištění zubů je vhodné vypínat vodu, aby zbytečně netekla. I během dvou minut můžete ušetřit desítky litrů vody.

Mohlo by vás zajímat:  Sněhobílé záclony jsou snem mnoha hospodyněk, postarat se o ně ale není těžké

Vodu, kterou máte uvařenou, například po těstovinách nebo bramborách, můžete použít například na splachování toalety. Pokud nebude slaná, můžete s ní například zalít květiny i zahradní rostliny. Pravidelně kontrolujte, jestli nemáte povolené kohoutky a voda po kapkách neodkapává. I to může znamenat velkou úsporu nejen pro vaši peněženku, ale také pro životní prostředí. Sbírat do kýble můžete například dešťovou vodu, kterou milují pokojové rostliny.

Zdroj: https://www.volusia.org/services/growth-and-resource-management/environmental-management/natural-resources/water-conservation/25-ways-to-save-water.stml
Přidat na Seznam.cz