Lawn Mower Green Grass Blurred House Background

Péče o trávník zahrnuje správné sekání, hnojení i zavlažování

Existuje snazší úkol než posekat trávník? Jistě odpovíte, že těžko, protože stačí nahodit motor benzínového stroje, případně připojit do elektrické sítě kabel a začít s prací. Jenže ono to tak jednoduché, jak to vypadá v reklamě na dokonalý trávník, není. I zelená plocha se musí umět sekat a je třeba znát některé detaily, které vedou k tomu, že je trávník naprosto dokonalý a předmětem zášti všech sousedů v okolí. Jak tedy sekat správně trávník a proč rozhodně nesekat po dešti?

Věnujte trávníku pozornost

Jak je možné, že sousední zelená plocha, kterou odděluje jen plot, vypadá neskonale lépe než vaše? Záleží na péči, kterou trávníku věnujeme, protože travní rostliny jsou naprosto stejné jako jiné. A zatímco o zeleninu v záhonech pečujeme, na trávník si ani nevzpomeneme. Není tedy divu, že se mu nedaří a stébla jsou zesláblá a nažloutlá. Následuje vysychání travního porostu a vznik nevzhledných kol či lysin. Na co rozhodně nezapomenout při péči o trávník?

Mohlo by vás zajímat:  Venkovní dlažbu je po zimě nutné dobře vyčistit a vypořádat se s plevelem a mechem
close-up-outdoors-portrait-young-good-looking-caucasian-male-gardener-smiling-watering-plants-spending-summer-countryside-house
Zdroj obrázku: Freepik

Pravidla pro dokonalý trávník

Trávník potřebuje pravidelný přísun živin, proto se nesmí zapomínat na pravidelné hnojení. Nezbytné je taktéž občasné provzdušňování půdy, aby se živiny mohly dostat až ke kořenům. Samozřejmostí je plení trávníku od býlí nebo dosévání prázdných míst. Co si mnozí neuvědomují, je, že trávník potřebuje rovněž pravidelně zalévat, zejména v letních měsících, kdy se zavlažuje ráno a večer.

Sekání trávy

Pro dokonalý vzhled trávníku je třeba každý týden sestřihávat celou plochu pomocí sekačky s dostatečně ostrou čepelí nože. Nevyplácí se zelenou plochu sekat v poledních vedrech, naopak je vhodné naplánovat si činnost na brzké ranní či podvečerní hodiny. Rozhodně se nedoporučuje pracovat při dešti nebo při zvýšené vlhkosti, protože trávník je pak nerovnoměrně posekaný, poškozuje se tím i sekačka a ještě hrozí rozšíření plísní mezi travními rostlinami. A jak sekat? Efektivní je začít od okrajů a postupovat po přímkách, aby se zamezilo vzniku neposečených míst. Posekanou trávu je pak možné použít namísto mulče nebo do kompostu.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/maintain-the-garden/12-lawn-mowing-tips/
Přidat na Seznam.cz