succulent-1209922_1920

Ozbrojený, ale přitom křehký kaktus není těžké přesadit, důležitá je opatrnost

Kaktusy jsou překrásné květiny, které rádi pěstujeme díky jejich výdrži. Nepotřebují velké množství péče, a proto jsou vhodné pro vytížené lidi. To je sice hezké, ale i taková rostlina potřebuje čas od času přesadit. Ovšem nyní nastává problém. Pokud je kaktus větších rozměrů, je těžký, jak jej chcete přesadit? Dotýkat se jej nemůžete, protože ostny jsou ostré. Prozradíme vám několik možností, jak kaktus přesadit, aby se mu nadále dařilo. 

Přesazení kaktusu

Skvělou zprávou je, že kaktusy se přesazují jen zřídka. A to tehdy, když je pro ně květináč malý. Přesazování si naplánujte dostatečně dopředu, alespoň týden před akcí nesmí být kaktus zalévaný. Jedině pak půjde dobře z květináče ven. Veškeré kaktusy je možné přesazovat nejlépe na jaře a přes zimu jim dopřát klidné období pro růst. Nezapomeňte kaktusy, které rostou do výšky, podepřít malým „žebříkem” či jinou podpěrou. Před přesazováním zohledněte stáří rostliny. Pokud je kaktus ještě malý, počkejte, až zesílí.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

  

Zemina a květináč

Nezapomínejte, že se kaktusy musí přesazovat pouze do zeminy pro ně určené. Taková půda poskytne dostatek důležitých živin pro vývoj kaktusu. Druhou možností je příprava vlastního substrátu. Budete potřebovat:

  • zeminu pro květiny,
  • jemný štěrk,
  • jemný písek.
Mohlo by vás zajímat:  Rostliny se probouzí ze zimního spánku, připravme na jaro i ty pokojové

Vše smíchejte v poměru 1 : 1 : 1. Vrstvy písku a štěrku jsou velmi důležité, protože poskytují možnost odvodu přebytečné vody. Použít můžete i keramzit, záleží na vás, co máte po ruce. I výběr květináče bude hrát důležitou roli. Vyberte takový, který není ani velký, ani malý, jednoduše adekvátní k rostlině a o něco větší než ten, ze kterého kaktus přesazujete. Také by měl být spíše nižší než hlubší. Pokud ale pěstujete vysoké druhy kaktusů, jako je Echinocactus nebo Senilis, dopřejte jim květináč vyšší. Také je řešením kaktus v květináči umístit spolu s jinými kaktusy do většího květináče či jiné nádoby, zasypat je například kamínky a vytvořit tak zajímavou dekorativní kompozici. Kaktusům také svědčí, pokud rostou pohromadě s jinými.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak postupovat při přesazování

Jak dostat tuto šíleně pichlavou rostlinku z květináče a přesadit ji? Vezměte na pomoc kožené rukavice, zabalte rostlinu do látky a květináč otočte na bok. Vyjměte velmi, ale opravdu velmi jemně kaktus, aby nedošlo k poškození bodců. Tento postup půjde jedině tehdy, když necháte substrát pořádně proschnout. Jakmile bude kaktus venku z květináče, otřepte z něj hlínu. Poté květinu vložte do jiného květináče, a to do zhruba stejné hloubky, jako byla předtím. Dávejte pozor na kořeny. Zacházejte s nimi stejně jemně jako u orchidejí. Po přesazení doporučujeme kaktusy nevystavovat slunečním paprskům a každých několik dní hlínu jemně načechrejte.

Mohlo by vás zajímat:  5 praktických nápadů, jak využít v domácnosti starý plast

 

Přidat na Seznam.cz