Kitchen 2165756 1920 (1)

Kuchyňské spotřebiče zazáří čistotou díky surovinám, které jsou po ruce

Vaření oblíbených jídel nebo experimentování s novými recepty shledává mnoho lidí milou a zábavnou činností. Ze zaneřáděného sporáku a trouby už má ale radost málokdo. V následujícím článku přinášíme tipy, jak uklidit kuchyňské spotřebiče rychle a efektivně.

Sporáky a varné desky

Špinavý sporák nebo varná deska nejsou dobrou vizitkou šikovné hospodyně. Samozřejmě platí pravidlo setřít kapky a zbytky jídla dřív, než stačí zaschnout. Čím déle úklid odkládáme, tím hůře jdou připálené a mastné nečistoty odstranit. Na oškrabávání nožem nebo drhnutí drátěnkou zapomeňte. Nejlépe se k odstranění odolných zapečených zbytků hodí plastová škrabka. Varnou desku myjte speciálním přípravkem vždy za studena. Pokud nepoužíváte specializované přípravky na mytí varných desek, postačí jemná houba a prostředek na mytí nádobí. Desku nakonec vyleštěte papírovými utěrkami.

Mohlo by vás zajímat:  Vychutnejte si doma připravené ryby bez nepříjemného rybího zápachu v kuchyni
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Na čištění plynového sporáku můžete použít i některé potraviny:

  • Rostlinný olej rozpustí zaschlou mastnotu. Naneste hadříkem olej na skvrnu a nechte chvíli působit. Poté sporák dočistěte houbou a prostředkem na nádobí.
  • Hořáky a svrchní mřížky, stejně jako rošty z trouby, můžete namočit do octa. Tyto odnímatelné části ponořte do vody s octem, nebo je octem postříkejte, a nechejte působit nejméně čtvrt hodiny. Zaschlá mastnota a nečistoty se rozpustí, poté komponenty domyjete běžným přípravkem.
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Trouba a plechy na pečení

Skvělým domácím receptem na čištění trouby je použití pasty z jedlé sody a citronové šťávy. Pastou potřete vnitřek trouby a nechte působit přes noc. Ráno troubu umyjte běžným způsobem.

Mohlo by vás zajímat:  Lahodný citron osvěží celou domácnost. Poradí si s vodním kamenem nebo odolnými nečistotami

Špinavé plechy půjdou dobře vyčistit pomocí jedlé sody a peroxidu vodíku. Smíchejte je do podoby husté tekutiny. Tu natřete na plech a nechte působit alespoň 10 minut. Pečící plech lze vyčistit i pomocí obyčejné soli, posypte jí rovnoměrně plech a dejte ho péct do předehřáté trouby na 60 °C. Vyčkejte, dokud sůl nezhnědne. Po vychladnutí plech umyjte přípravkem na nádobí.

 

Přidat na Seznam.cz