Orchideje střevíčníky ozdobí parapety krásným květem a pěstovat je zvládne každý
Rozšířenějším druhem doma pěstovaných orchidejí je sice Phalaenopsis, ale také Paphiopedilum neboli střevíčník patří mezi oblíbené. Pantoflíčková orchidej se prodává v květináči, ale také jako řezaná. Existuje mnoho různých druhů, které mají společný jmenovatel – tropy, ze kterých pochází. Jedná se o jihovýchodní oblast Asie a tichomořské ostrovy. Od Phalaenopsis se liší nejzásadněji vzhledem květů a listů. Na co dbát při péči o tyto překrásné rostliny, aby dělaly radost?
Květenství
Květní stvol vyrůstá ze středu zelených listů, které jsou uspořádány do růžice. Obvykle vykvétá pouze jeden květ, který dělá radost po dlouhou dobu, po odkvětu stvol upadne a ze stejné růžice již další květ nevyroste. Na boku rostliny vyraší růžice nová a z ní zase vzejde nový květní stvol.

Umístění a světlo
Střevíčník snese i mírnější teploty, navíc nevyžaduje příliš slunečních paprsků, naopak na parapetu zalitém sluncem se spálí jeho listy. Ideální jsou pro tuto rostlinu východní parapety, kdy v době největšího slunečního záření ještě nejsou vysoké teploty. Snese ale i polostín nebo stín, nemusíte se bát umístění ani na severně položená okna.
Zálivka
Této rostlině plně vyhovuje voda z kohoutku, při zálivce se nesmí dostat voda dovnitř listové růžice, protože by mohly začít hnít nové výrůstky. Kořeny by neměly být suché, ale rostlina by též neměla také stát ve vodě, protože by kořeny mohly uhnít. Oproti jiným druhům orchidejí Paphiopedilum netvoří vzdušné kořeny, jsou vždy v zemi a jsou mnohem robustnější než u Phalaenopsis. Kořeny nerostou ani do hloubky, ale do šířky, proto jsou vhodnější mělké a široké neprůhledné nádoby.

Čas na přesazení
Ideální čas na přesazení střevíčníků je jaro a začátek léta, není vhodné rostlinu přesazovat, když kvete. Používejte vhodný substrát s příměsí kůry a perlitu, vyvarujte se zahradní zemině. Kořeny je nutné očistit a odříznout shnilé nebo mrtvé části, v květníku by měl zůstat prostor pro nové výrůstky, proto jej naplňte jen ze třetiny. První týden po přesazení není třeba Paphiopedilum zalévat.
Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/orchids/growing-paphiopedilum-orchids.htm
