Nabytek2

Nábytek s leklým povrchem je krásný, při správné péči bude dokonalý dlouhé roky

Nábytek s lesklou povrchovou úpravou je oblíbený nejen v domácnostech, ale i v pracovních prostorách. Lesk mu dodává eleganci a nadčasovost a navíc se obvykle jedná o velice kvalitní povrchové zpracování. Výhodou je odolnost jak proti vyšším teplotám, tak také proti vlhkosti, nevýhodou je poměrně vysoká citlivost na poškrábání. Navíc na leštěném nábytku je patrný každý otisk prstu nebo šmouha. Pokud jej však budete s opatrností udržovat, poslouží vám celá léta a bude stále vypadat jako nový.

Běžná údržba

Běžně jde v zásadě zejména o to, odstranit z nábytku usazený prach. Pro tento účel se nejlépe hodí použít velice jemně navlhčený hadřík, kterým plochy přejedete a poté je vyleštíte pomocí prachovky.

Mohlo by vás zajímat:  Toaletu zbaví skvrn a vodního kamene bělidlo, jedlá soda nebo ocet
Zdroj obrázku: Freepik

Pamatujte na to, že údržba leštěného nábytku vyžaduje jemnost a citlivost a není tedy vhodné používat žádné hrubší nebo ostřejší pomůcky, například drátěnky, hrubší stranu kuchyňských houbiček a podobně. Pokud byste je totiž nešetrně použili, mohli byste povrch nábytku poškodit.

Jak na odolné skvrny a obnovu lesku

Pokud se stane, že kromě prachu je potřeba z povrchu odstranit odolnější nečistoty a výše popsaný postup není dostatečně účinný, doporučujeme použít ne příliš koncentrovanou teplou mýdlovou vodu. Do ní namočte hadřík, důkladně ho vyždímejte a vyčistěte jím postižené místo. Poté použijte čistý suchý hadřík a povrch dobře osušte.

Mohlo by vás zajímat:  Žvýkačku z vlasů nebo oděvu pomohou odstranit domácí metody
Zdroj obrázku: Freepik

Pokud ani přesto nejste s výsledkem zcela spokojeni, můžete do teplé vody přidat citronovou šťávu nebo malé množství prostředku určeného k mytí oken. Uvidíte, že povrch bude zářit čistotou, a navíc bude váš byt nebo dům i příjemně provoněný.

Je-li nábytek sice čistý, ale chybí mu obvyklý lesk, můžete tomu jednoduše pomoci. Pokud vlastníte spíše tmavší nábytek, uvařte černý čaj a nechejte dobře vychladnout. Potom vezměte měkký hadřík, ponořte ho do výluhu, dobře ho vyždímejte a přetřete jím povrch nábytku. U světlého nábytku můžete stejného efektu docílit pomocí vyleštění roztokem 0,5 l světlého piva a malého množství čerstvé citronové šťávy.

Zdroj: https://www.mrright.in/ideas/home-improvement/carpentry/4-homemade-polish-for-your-wooden-furniture-diy/
Přidat na Seznam.cz