cisteni-koberce3

Odolné skvrny na koberci zmizí raz dva. Stačí použít správné prostředky

Krásný a čistý koberec dodává místnosti útulnou atmosféru. Čas od času se ale stane, že se na něm objeví nevzhledná skvrna, která zdánlivě nejde žádným způsobem vydrhnout. Naštěstí se na každou skvrnu najde efektivní řešení. A nebude vás stát víc než pár korun, zužitkujete totiž ingredience, které běžně máte doma.

Rychle kapalinu otřete

Rozlitý džus rychle otřete papírovou utěrkou nebo kapesníkem. Na postiženou oblast nalijte perlivou vodu a jemně promněte mýdlem. Nechte působit asi patnáct minut, poté důkladně opláchněte. Pokud se potýkáte se skvrnou od čokolády nebo zmrzliny, smíchejte jeden nebo dva žloutky s glycerinem v poměru 1 : 1. Naneste směs na koberec a nechte deset minut působit, pak ji setřete navlhčenou houbičkou.

Zdroj obrázku: Freepik

Stopy od čaje na světlém koberci nejsou vůbec pěkné. Pokud se jich chcete zbavit, přidejte šest kapek amoniaku do několika polévkových lžic peroxidu vodíku. Do roztoku ponořte gázový obvaz a otřete potřísněnou oblast. Pak umyjte vodou. Inkoustové fixy jsou zdánlivě neodstranitelné, opak je ale pravdou. Stačí do misky přidat dvě lžíce bramborové mouky a přidejte tolik mléka, aby vznikla středně hustá pasta. Vetřete ji do skvrny a nechte zaschnout asi jednu hodinu. Zbytky pasty vysajte.

Mohlo by vás zajímat:  Skvrny od inkoustu i rez v myčce jsou rázem pryč díky jedinému prostředku

Vosk přežehlete přes utěrku

Pokud se vám na koberec dostal vosk, nejlépe se ho zbavíte, když přes něj položíte několik listů papírového ručníku, přeložíte je a přejedete horkou žehličkou. Postup opakujte do té doby, než všechen vosk zmizí. Pokud máte koberec ze syntetického materiálu, nastavte žehličku na co nejnižší teplotu.

Zdroj obrázku: Freepik

Pro efektivní odstranění skvrn je vždy důležitá rychlost, s jakou zasáhnete. Zaschlé skvrny je obtížnější odstranit. Tekutinu co nejdřív vysušte papírovým ubrouskem, abyste zabránili šíření skvrny. Nikdy nepoužívejte přípravky, které obsahují bělicí látky, mohly by změnit barvu koberce a zanechat fleky. Koberec nechte vždy po čištění dokonale uschnout.

Zdroj: https://www.familyhandyman.com/list/carpet-care-tips-to-make-your-carpet-last/
Přidat na Seznam.cz