peroxid1

Obyčejný peroxid vodíku není jen dezinfekce, skvěle působí při péči o tělo i domácnost

Máte v lékárně peroxid vodíku? Nejspíš ho používáte při drobných oděrkách jako dezinfekci, po tomto článku ho ale pravděpodobně zařadíte i do jiných činností. Peroxid vodíku je totiž mimo jiné vynikající čisticí prostředek. Je ideální k čištění spár, leštění nádobí a odstraňování plísní. Stačí ho zředit v poměru 1 : 1 s vodou, nanést na znečištěný povrch a přetřít hadříkem. Pokud lžíci peroxidu přidáte do myčky, nádobí se rozzáří jako nové.

Na bělení látky

Peroxid vodíku dokáže úspěšně nahradit bělidlo. Zabraňuje žloutnutí látek a poradí si i s těmi, které zažloutlé jsou. Přilijte sklenici kysličníku do pračky nebo látku přímo namočte do peroxidu smíchaného s vodou. Peroxid dokonale odstraní i skvrny od krve, pokud ho necháte nějakou dobu působit. V neposlední řadě vám pomůže dezinfikovat kontaktní čočky, pokud po ruce nemáte speciální roztok.

Zdroj obrázku: Freepik

Kysličník se samozřejmě nejčastěji používá k čištění ran, může nám ale pomoci i s dalšími zdravotními obtížemi. Mimo jiné dokáže zklidnit bolest v krku. Díky svým antibakteriálním účinkům rychle přináší úlevu, zabraňuje rozvoji infekcí a chřipce. Smíchejte čtvrt šálku vody se stejným množstvím peroxidu a několikrát denně si se směsí vykloktejte.

Mohlo by vás zajímat:  Místa v bytě, která se zdají být čistá, a přitom jsou zdrojem nebezpečných patogenů

Na čištění pokožky

Tento malý zázrak má i příznivé účinky na pokožku. Odstraňuje změny pigmentace, pokud ho nakapete na vatový tampon a přiložíte ho na místo, které chcete sjednotit. Po několika hodinách od aplikace pokožku očistěte vodou a naneste zvlhčovací krém. Na obličej ale tuto metodu používejte s mírou, kysličník může dost vysušovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Pokud se potýkáte se sinusitidou, rozmíchejte lžíci peroxidu ve vodě, nalijte do lahvičky s aplikátorem a používejte jako klasické nosní kapky, uleví se vám. Pokud kapku kysličníku smícháte s trochou teplé vody a směs nalijete do uší, rozpustí ušní maz a vyčistí je i bez použití vatových tyčinek.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/hydrogen-peroxide-uses#kitchen
Přidat na Seznam.cz