Peroxid vodíku nesmí chybět v žádné lékárničce, využití ale najde i jinde

Peroxid vodíku je v domácí lékárničce přímo nenahraditelný. Má antibakteriální účinky na drobná poranění, takže v domácnosti s dětmi rozhodně nesmí chybět. Ovšem takový peroxid lze využít i jiným způsobem, například jako přírodní čisticí prostředek, odstraňovač skvrn, či dokonce plísní.

Peroxid jako čisticí prostředek

Už i naše babičky znaly peroxid, který využily na mnoho způsobů. Můžeme s ním vyčistit spáry kachliček, leštit s ním nádobí, zrcadla, ale i odstranit plíseň. Nařeďte ho v poměru jedna ku jedné a rozprašovačem naneste na požadovaná místa. Nechte působit a poté vyčistěte hadříkem nebo jemným kartáčkem.

Zdroj obrázku: Freepik

Přírodní leštidlo

Zapomněli jste koupit leštidlo do myčky? Zkuste nalít do zásobníku pro leštidlo peroxid vodíku. Stačí vám jen polévková lžíce tohoto produktu. Jedná se o jednoduchý trik, který rozzáří vaše sklenice, ale i příbory a hrnce. Leštidla určená pro myčku na nádobí jsou chemická a ne moc příznivá pro lidské zdraví.

Na oblečení

Peroxid může úspěšně nahradit bělidla pro oblečení. Navíc zabrání zašednutí a zežloutnutí oblečení. Zachová bělost a odstraní skvrny. Je také proti jiným přípravkům rozhodně velmi levný. Nalijte sklenici peroxidu do zásobníku na aviváž a zapněte běžným způsobem prací cyklus. To stejné platí i pro ubrusy a záclony – namočte je do lavoru, kam nalijete vodu s peroxidem. Nechte hodinu působit a poté vyperte.

Mohlo by vás zajímat:  Parkety a dřevěná podlaha jsou nadčasové, o jejich krásný vzhled je ale nutné pečovat

Peroxid na kontaktní čočky

Nosíte čočky, ale došel vám speciální roztok? Peroxid vodíku funguje na stejném principu. Také dokáže odstranit veškeré nečistoty a bakterie nahromaděné během dne na čočkách.

Zdroj obrázku: Freepik

Peroxid na bolest v krku

Všichni víme, že se peroxid nejčastěji používá na rány, lze ho ale použít i na bolení v krku. Možná ne všichni to tušíme, ale jedná se o dokonalého pomocníka a první pomoc při bolesti v krku. Přináší rychlou úlevu a zabrzdí bakterie, které napomáhají rozvoji infekce. Stačí smíchat čtvrt šálku peroxidu vodíku a čtvrt šálku vody. Zamíchejte a kloktejte několikrát denně.

Odstraní přebytečný ušní maz

Obtěžuje vás nadměrná tvorba ušního mazu? I v takových případech může peroxid pomoci. Smíchejte jednu kapku peroxidu s trochou teplé vody a směs nakapejte do uší. Nechte malou chvíli působit a poté hlavu opět narovnejte a vytřete papírovým ubrouskem, nikoliv vatovou tyčinkou.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/hydrogen-peroxide-uses#kitchen
Přidat na Seznam.cz