Nehody doma se stávají naší nepozorností, mnohým lze přitom snadno předejít
Někteří z nás to jistě zažili, jiní to znají alespoň z vyprávění známých. K většině nehodám dochází právě v situacích, kdy je celý dům prázdný. Pokud si výskytu problému nevšimneme včas, může to mít fatální důsledky, které mohou vést až ke ztrátě domova. Všechny moderní vymoženosti nám slouží a slouží dobře, mějme ale na paměti, že mohou být i zdrojem vážného problému. Existuje možná prevence, jak lze dům chránit. Jaká pravidla byste měli doma dodržovat, abyste snížili riziko nehody v domě?
Hořící tuk
Občas se stane, že se tuk v hrnci či na pánvi začne připalovat a následně chytne plamenem. To je pro člověka stojícího v kuchyni obrovská stresová situace, při které nesmí pochybit. Rozhodně zapomeňte na hašení ohně vodou, akorát byste podpořili plameny ve své činnosti. Plameny neuhasíte a voda se rychle přemění v páru, která bude plout vzduchem a pálit. Oheň podporuje kyslík, proto je správnou cestou snaha o udušení ohně. Přehoďte přes pánev či hrnec hadr a uduste ho.
Únik plynu
Před únikem plynu by vám měli poskytovat jistotu pravidelné revize. Pokud je ve vzduchu cítit plyn, chraňte se před jeho otravou. Otevřete všechny dveře a okna, zavřete plynový ventil, nepoužívejte oheň ani nic spojeného elektřinou a rychle zavolejte plynovou pohotovost. Věnujte pozornost pravidelným ročním revizím, které velmi snižují riziko úniku plynu. Pokud se i po revizi stane, že je ve vzduchu cítit plyn, jednejte podle návodu.
Elektřina
I elektřina dokáže napáchat v domě pořádné škody. Velmi důležité je, abyste se pravidelně ujišťovali, že se kolem přívodu elektřiny nevyskytuje vlhko. Voda totiž vodí elektřinu a mohla by vám způsobit vážné problémy. Zásuvky a dráty můžete preventivně ošetřit kryty proti vlhkosti. Co se elektřiny týká, může vám pomoci proti zlodějům. Popřemýšlejte o elektrickém alarmu.
Zdroj: https://www.gohealthuc.com/library/how-prevent-most-common-household-accident