Skvrny1

Obávané skrvny na oblečení se zdají nezničitelné, každá nečistota však má své řešení

Náhle vzniklé skvrny na oblečení mohou nadělat mnoho vrásek kdejaké hospodyňce. Nejčastěji se vyskytnou vlivem jídla a pití. Způsobit je ovšem může i krev, inkoust anebo třeba nesprávné třídění prádla podle odstínu. Vyzrajte na tento problém sofistikovanými a praktickými metodami, které nezatíží váš rozpočet!

Jak odstranit konkrétní skvrny na oblečení?

Zde je několik tipů, jak odstranit konkrétní skvrny na vašem oblíbeném oblečení:

Inkoust

Potřísněnou část oděvu posypte solí a přetřete rozkrojeným citronem. Nechte kyselinu pracovat několik minut a pak klasicky vyperte v pračce. Některé babské rady také doporučují namočit prádlo do mléka a pak skvrnu přetřít rajčetem.

Mohlo by vás zajímat:  Nepříjemné pachy v lednici zmizí díky správnému skladování i lapačům pachů
Zdroj obrázku: Freepik

Tuk

Olejové skvrny mohou na prádle ulpívat mnoho dní i po vyprání. Snadno se jich zbavíte, když je posypete ihned po potřísnění bramborovým škrobem anebo dětským pudrem. Nechte působit přes noc a nakonec vyperte. Na tukovou skvrnu prý bude fungovat i cola nebo benzín.

Zelenina

Potřísnili jste se mrkvovou šťávou? Pak oděv vyperte ručně ve studené vodě a skvrnu přetřete jádrovým mýdlem. Použít můžete i peroxid vodíku. Nakonec oblečení dejte do pračky, přidejte kypřicí prášek (asi jednu lžíci) a klasicky vyperte.

Mohlo by vás zajímat:  Mrazák udrží potraviny dlouho čerstvé, na určitou dobu spotřeby je ale dobré pamatovat

Ovoce

Skvrny od borůvek nebo borůvkového džusu odstraníte tak, že oděv namočíte do kefíru na několik hodin. Posléze standardně vyperte. Stop od jahod se zase zbavíte tak, že inkriminované místo potřete solí. Na skvrny od třešňové šťávy pak platí horká voda.

Zdroj obrázku: Freepik

Pot

Tyto skvrny jsou nejčastějším problémem na oblečení. Příslušná místa oděvu namočte do roztoku, který připravíte z dvou hrnků teplé vody a dvou až tří balíčků kyseliny citronové. Nechte máčet hodinu a pak vyperte. Pomoci může dle babských rad i tableta aspirinu rozpuštěná v teplé vodě.

Mohlo by vás zajímat:  Záclony není nutné žehlit. Základem je správný způsob praní

Jak na obarvené prádlo?

Častým problémem je i nechtěně obarvené prádlo po praní v pračce. Způsobené je to tím, že jste pravděpodobně řádně neprotřídili oblečení podle odstínů. Zkusit můžete následující postup: svařte si ve velkém hrnci vodu s hrstkou bobkových listů, do roztoku pak namočte obarvený oděv a nechte působit tři hodiny. Následně dejte prádlo znovu prát. Nakonec ho vyjměte a namočte ve směsi z 10 litrů teplé vody, 5 kypřicích prášků a 2 lžic jedlé sody. Doba máčení je opět 3 hodiny.

Zdroj: https://www.cleaninginstitute.org/cleaning-tips/clothes/stain-removal-guide
Přidat na Seznam.cz