curtain-window-interior-decoration-living-room

Praní záclon vyžaduje správnou teplotu i vhodný prostředek

Záclony jsou krásným doplňkem každé domácnosti. Poskytují soukromí, regulují sluneční světlo a dodávají estetický nádech každé místnosti. Časem se v nich však může hromadit prach, nečistoty, a dokonce i plíseň. Záclony je proto nezbytné pravidelně čistit, aby byly svěží, čisté a hygienické. V tomto článku probereme, jak efektivně prát a sušit záclony, aby vypadaly co nejlépe.

Praní záclon

Před praním záclon je nezbytné zkontrolovat štítek ohledně péče. Různé tkaniny vyžadují různé způsoby praní, teploty a prací prostředky. Některé tkaniny se mohou srazit, vyblednout, nebo se dokonce poškodit, pokud nejsou správně vyprány. Zde je několik obecných pokynů, které je třeba dodržovat:

  • Pokud sundáváte záclony z garnýže, dávejte pozor na správný směr jejich rolování tak, aby se z nich zbytečně neuvolňoval prach, který by zašpinil celou místnost.
  • Před praním zkontrolujte, zda na záclonách nejsou skvrny. Pokud nějaké najdete, předem je ošetřete odstraňovačem skvrn nebo směsí vody a saponátu.
  • Většina praček nabízí jemný cyklus speciálně pro praní záclon. Tento cyklus je šetrnější a méně agresivní, což pomůže zabránit poškození tkaniny. Pračku přitom nepřeplňujte, mohlo by totiž zbytečně dojít ke zmačkání záclon vyžadující následné žehlení.
  • Je nezbytné používat správný prací prostředek pro specifickou látku záclon. Pro jemné tkaniny, jako je hedvábí nebo len, použijte jemný prací prostředek nebo takový, který je speciálně navržen pro jemné tkaniny. Na robustnější látky, jako je bavlna nebo polyester, postačí běžný prací prostředek. Můžete do praní přidat také ocet, který záclony rozzáří, nebo jedlou sodu, která je zase vybělí.
Mohlo by vás zajímat:  Bobkový list prostoupí celý domov příjemnou vůní, která odežene všechno negativní pryč
Zdroj obrázku: Freepik

Sušení záclon

Po vyprání je nezbytné záclony řádně usušit. Zde je několik tipů, jak efektivně sušit záclony:

  • Nejlepším způsobem sušení záclon je sušení na vzduchu. Pověste je venku na prádelní šňůře nebo je rovnou zavěste zpět na garnýž a ulehčete si práci.
  • Při sušení záclon na vzduchu se vyvarujte jejich zavěšení na přímém slunci. To totiž může způsobit, že látka časem vybledne a zkřehne. Místo toho je zavěste ve stínu nebo uvnitř.
  • Jakmile jsou vaše záclony suché, můžete si všimnout nechtěných záhybů. V takovém případě je vyžehlete nebo napařte. K ochraně tkaniny použijte nízkou teplotu při žehlení.
Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/uk/house-and-home/household-advice/a657042/your-step-by-step-curtain-cleaning-guide/
Přidat na Seznam.cz