Proti plísni v domě funguje větrání a čajovníkový olej

Proti plísni v domě funguje větrání a čajovníkový olej

Doma vám může den co den růst nejhorší nepřítel, který vás neustále ohrožuje na životě. V případě, že ho budete ignorovat, poškodí vám plíce, trávicí systém, rozvine se u vás alergie nebo rakovina. Přitom se problému dá velmi rychle zbavit.

Hlídejte si doma vlhkost

Různí mikrobi a houby se rádi objevují tam, kde je neustálé vlhko. Bohužel jsou velmi odolné a dokážou přežít i v extrémních podmínkách. Plísně mnohdy bývají odolné i proti určitým chemickým prostředkům, které slibují, že vás plísní zbaví. Jenže před samotnou likvidací musíte zjistit, z jakého důvodu se u vás tyto problémy objevují. Plíseň může být:

  • černá,
  • hnědá,
  • žlutá,
  • růžová,
  • zelená.
Mohlo by vás zajímat:  Křídlový květ se hodí do každého domova. Díky domácímu hnojivu bude krásný po celý rok

Ptáte se, jak ji zavčas odhalit? Nejprve si jí všimnout ani nemusíte. Většinou to začíná jednou černou tečkou na zdi, ale potom se rozšíří v černou plochu a následný zápach bude nesnesitelný.

Zdroj obrázku: Freepik

V čem tkví nebezpečí?

Jakmile se začnou útvary zvětšovat a množit se, začnou do ovzduší vypouštět vysokou koncentraci spor. Ty dráždí sliznice, které jsou následně náchylné na alergie, kašel, rýmu, záněty vedlejších nosních dutin, podrážděné průdušky, plíce a tvorbu zánětů. S tím jsou spojené záněty plic, bolesti hlavy a ekzémy.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí čistič na koberce a čalounění povrchy krásně osvěží a provoní

Jak bojovat s tímto protivníkem?

Hodně lidí se ptá, jak se poprat s domácí plísní, která se neustále vrací a napadá oblečení a potraviny. Nejprve, ruku na srdce, vzpomeňte si, kdy jste doma naposledy větrali. Zkontrolujte, v jakém stavu je těsnění, zda máte doma otevřené interiérové dveře a podobně. Obecně se doporučuje přes den 3–4× větrat po dobu 5 minut. V létě mějte plastová okna otevřená na ventilaci.

Pro likvidaci plísně si můžete snadno vyrobit vlastního pomocníka. Vezměte k ruce olej z čajovníku australského, ocet a jedlou sodu. Ale ty si poradí pouze s malým ložiskem plísně. Pomoci vám může peroxid vodíku, který nalijte v ředěné formě (3%) do rozprašovače a aplikujte na postiženou oblast. Nechte působit 10–15 minut a kartáčem odstraňte. V posledním případě vám pomůže už jedině savo.

Zdroj: https://www.cdc.gov/mold/control_mold.htm
Přidat na Seznam.cz