Na skvrny od ovoce běžné čisticí prostředky často nestačí, inspirujte se radami našich babiček

Skvrny od ovoce velmi často znamenají fatální znečištění oblečení. Zejména pokud zaschnou, tak na skvrny nepůsobí běžné čisticí prostředky a i přes veškerou snahu na oblečení zůstane výrazný flek. Tam, kde přípravky z drogerií selhávají, ale nastupují rady našich babiček. 

Velký problém pro jemné látky a tkaniny jsou především šťávy z výrazně barevného ovoce. Pozor si tak dejte při konzumaci třešní, borůvek nebo brusinek. Do nepříjemné situace vás ale dostanou i jahody nebo červený a černý rybíz. 

Fleků od třešní se zbavíte citronovou šťávou

Asi nejagresivnější šťáva pochází z třešní. Jakmile uschne, máte pouze velmi málo šancí, jak ji z látky úspěšně odstranit. Pomoci vám může citronová šťáva. Tou bohatě pokapejte znečištěné místo a nechte působit na slunci. Celý proces by vám neměl zabrat více než pár minut.

Zdroj obrázku: Pixabay

Kombinace slunečních paprsků a šťávy z citronu vybělí látku. Po uschnutí šťávy látku opatrně vydrhněte a opláchněte ve studené vodě. V případě, že citronová šťáva nepomůže, můžete zkusit celý proces zopakovat. Při ušpinění vašeho oblečení ovocnou šťávou ale neotálejte. Se zaschlými skvrnami si ani citronová šťáva pravděpodobně neporadí.

Mohlo by vás zajímat:  Péče o oblečení začíná ve skříni. Každý kousek najde své perfektní místo pro uložení

Sůl a tvaroh vyčistí skvrny od ovoce

Stejně jako citronovou šťávu tak i další čisticí prostředek najdete v běžné domácnosti. Kuchyňská sůl odstraní výrazné skvrny od rybízu nebo borůvek. Ihned po znečištění ji nasypte na flek a nechte působit. Sůl do sebe natáhne šťávu usazenou ve vláknech. Sůl nakonec vysypte a oblečení opláchněte studenou vodou.

Zdroj obrázku: Pixabay

Podobně jako sůl tak i tvaroh patří k velmi levným čisticím prostředkům. S ním zachráníte jemné bavlněné tkaniny znečištěné ovocem. Tvaroh naneste na poškozené místo a nechte několik hodin působit. Poté ho opláchněte vlažnou vodou, do které přidejte trochu mýdla. Namísto tvarohu můžete použít i kefír nebo kysané mléko.

Zdroj: https://www.thespruce.com/remove-dried-fruit-stains-1900486
Přidat na Seznam.cz