Mite 67638 1280

Nikdo je v posteli nechce, ale vyhnat se nedají. Zatočte s roztoči nemilosrdně

Někteří z nás v klidu neulehnou, dokud kompletně neprozkoumají postel i s polštáři a pokrývkami. Proč? Každý, kdo v ložnici pravidelně větrá, ví, jací roztodivní hosté k vám mohou otevřeným oknem zavítat. Zvlášť na podzim můžeme pozorovat zvýšený výskyt různých pavouků, kteří se chtějí ukrýt před zimou. Například takový pokoutník pod polštářem je vyloženě předzvěstí bezesných nocí. Tito společníci však nejsou to nejhorší, co vás může potkat, protože jsou okem viditelní, tudíž se jich můžete zbavit. Co s těmi ostatními?

Mohlo by vás zajímat:  Při správném praní budou záclony vždy dokonale bílé a zbavené alergenů
Zdroj obrázku: Freepik

Roztoči to roztočí

Víte, jak vypadají roztoči? Pokud si chcete zachovat zdravý rozum, nepokoušejte se vyhledávat obrázky těchto pavoukovců na internetu. Představa, že s vámi sdílí jednu postel tisíce, či dokonce miliony těchto neviditelných potvůrek, je k zbláznění. Když si uvědomíme, čím se vlastně živí, zřejmě by se každý z nás nejraději vysvlékl z kůže. Ano, živí se naší kůží – tedy tou odumřelou, které za den ztratíme až 2 gramy, z toho třetinu během spánku. To už je pro takové miniaturní pavoučky pořádná svačinka.

Mohlo by vás zajímat:  Kukuřičný škrob prospívá zdraví, škála jeho využití je ovšem široká

Kromě toho, že jsou opravdu nepěkní, dovedou být i zákeřní. Jsou totiž nejčastějšími původci vzniku alergií. Přesněji řečeno jejich exkrementy, které samozřejmě vylučují do našich lůžkovin. Díky tomu napomáhají vzniku astmatu, rýmě, bolestem hlavy a kožním infekcím. Nezlobme se na ně, nedělají to schválně.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se jich zbavit?

Úplná eliminace je nereálná, můžeme se ale pokusit omezit jejich počty používáním vhodných materiálů. Vybírejte certifikované povlečení z nanovláken, které přímo brání průniku roztočů pod povrch látky. Účinné je také pravidelné čištění matrace, ke kterému vám postačí pouze jedlá soda a esenciální olej dle vašeho výběru. Smíchejte sklenici sody s 10 kapkami oleje a houbičkou pečlivě vmasírujte do matrace. Nechte hodinu působit a poté matraci důkladně vyluxujte.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dust-mites/diagnosis-treatment/drc-20352178
Přidat na Seznam.cz