Knihy1

Polité papíry nebo rovnou celá kniha nemusí být až taková katastrofa. Vše snadno zachráníte

Stane se to každému z nás a většinou v této situaci zpanikaříme a potřísněné dokumenty okamžitě sebereme a zběsile utíráme. V takových chvílích je důležité zachovat chladnou hlavu a jednat s rozvahou. Dnes už se dá většina dokumentů obnovit a vytisknout znovu, díky automatickému zálohování přístrojů. Co když se ale nejedná o jeden papír, ale rovnou o celou knihu? Tu určitě nemáte přepsanou v počítači a připravenou k opětovnému vytištění. Poradíme vám, jak následky těchto malých nešťastných událostí zvrátit.

Zdroj obrázku: Freepik

Skvrny od vody

Vždy je důležité volit správný postup s přihlédnutím na druh tekutiny, kterým byly knihy nebo dokumenty potřísněny. Pokud se jedná o obyčejnou vodu, neděje se nic hrozného, jen budete mít s vysoušením trochu práce. Nejprve vysušte stránku po stránce fénem. Papír bude pravděpodobně různě zvlněný a zkrabatělý, proto je potřeba jej narovnat. K tomu budete potřebovat žehličku a hedvábný papír. Každý list překryjte hedvábným papírem a několikrát přejeďte žehličkou z obou stran. V žádném případě nenechte žehličku běžet na plný výkon, měla by být teplá, ne horká.

Mohlo by vás zajímat:  Správně uskladněný med vydrží i roky. Slunce nebo vlhko ho rychle zničí
Zdroj obrázku: Freepik

Mastné skvrny

Jestliže si rádi čtete při jídle, určitě už se vám také někdy stalo, že jste si knihu nedopatřením zamastili. Často se to stává také při listování v kuchařkách v průběhu vaření. Pokud není skvrna velká, můžete použít hedvábný papír a žehličku a postupovat stejně jako při narovnávání politých stránek. Pokud se skvrna nadále drží, budete muset použít mastek. Nadrceným mastkem posypejte skvrnu, přikryjte hedvábným papírem a přežehlete žehličkou. Pokud jste si knihu polili kávou nebo černým čajem, odsajte tekutinu vatou a poté posypejte jedlou sodou nebo mastkem. Nechte chvíli působit a setřete vatou. Následně stránky zakryté hedvábným papírem opět přežehlete.

Zdroj: https://bookriot.com/how-to-clean-books/
Přidat na Seznam.cz