Cisteni Koberce3

Vlněný koberec se udržuje snadno, se správnou péčí vydrží krásný roky

Vlněný koberec se velmi snadno čistí a nevyžaduje ani moc náročnou péči. Koneckonců, vlna je přirozeně navržena tak, aby chránila ovce za každého počasí a za všech podmínek. Vlněné koberce jsou tedy odolné vůči různým skvrnám, což znamená, že většinu skvrn snadno odstraníte pomocí vody a čističe na koberce. Naše dnešní rady vám pomohou udržet váš vlněný koberec ve skvělém stavu.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak na každodenní nečistoty

Obecně existují dva druhy znečištění. První jsou suché nečistoty včetně látek, jako je písek nebo různé drobky, které padají na dno koberce. Tento typ nečistot je abrazivní, takže pokud není odstraněn, začne pomalu ale jistě poškozovat vlákna koberce. Nejrychlejším a nejsnadnějším způsobem, jak se ho zbavit, je pravidelné vysávání.

Mohlo by vás zajímat:  Nádobí z myčky už vždy jen suché. Trik s ručníkem vás dostane svou jednoduchostí

Druhý typ každodenních nečistot lze nejlépe popsat jako „lepkavý“, který zahrnuje veškeré nečistoty vnesené do domu z obuvi a celkově ze znečištěného ovzduší. Pokud není tento typ pravidelně odstraňován, může lákat další a další nečistoty (jev známý jako opětovné znečištění), kterých se těžko zbavíte. Je tedy dobré nechat si koberec profesionálně vyčistit – jednou ročně nebo každých pár let, v závislosti na četnosti používání.

Zdroj obrázku: Freepik

Tekuté skvrny

Pokud se vám na koberec něco rozlije, jednejte rychle a skvrnu okamžitě odstraňte. Je mnohem snazší odstranit čerstvou skvrnu než se s ní trápit po jejím zaschnutí. Při odstraňování postupujte podle následujících pokynů:

  1. Nejprve skvrnu vysušte papírovým ručníkem nebo savým hadříkem. Pamatujte na to, že skvrnu nesmíte drhnout ze strany na stranu a roztírat. To by pouze rozšířilo nečistoty a poškodilo vlákna koberce. Skvrnu odstraňujte od okrajů ke středu.
  2. Až se zbavíte veškeré tekutiny, použijte čisticí prostředek navržený speciálně pro vlněný koberec. Nalijte určené množství (většinou plné víčko prostředku) do misky se studenou vodou a promíchejte. Namočte ve směsi hadřík a čistěte skvrnu ve směru štětin.
  3. Dávejte pozor, abyste koberec příliš nenamočili. Může být vlhký, ale ne mokrý. Po umytí namočte hadřík v čisté studené vodě a umyté místo otřete. Na závěr nechte koberec důkladně oschnout.
Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-clean-a-wool-rug-4177780
Přidat na Seznam.cz