Neustále zamlžená okna v zimě jsou problém, který má úplně jednoduché řešení

Neustále zamlžená okna v zimě jsou problém, který má úplně jednoduché řešení

Vánoce jsou spojeny s generálním úklidem, který zahrnuje také okna. Vše se musí lesknout a zářit, neměla by být proto ani zamlžená. Kondenzovaná pára se však objevuje vlivem rozdílných teplot venku a uvnitř interiéru, kapičky vody je pak nutné neustále dokola otírat a okna dolešťovat, aby na nich nezůstávaly šmouhy. Co dělat, aby okna zářila i bez této dřiny, a jak docílit toho, aby se nezamlžovala?

Vhodný čas pro mytí oken

Mýt okna za deště nebo naopak za velkého mrazu? Podle odborníků chyba, protože během mytí dochází k následnému špinění povrchu deštěm a vzniku šmouh nebo naopak přimrzání kapek vody se saponátem na sklo, což vytváří rozmazané fleky po oteplení. Ideálním časem na mytí oken je tak slunečný a jasný den s teplotami nad nulou, ideálně okolo 10 °C, aby studený vzduch nevytvořil na oknech zevnitř okamžitě opar po domytí.

Mohlo by vás zajímat:  Vyčistit pračku pomůžou domácí prostředky, které ji také zbaví zápachu
Zdroj obrázku: Freepik

Okna beze šmouh a drahých pomůcek

Jak mít okno dokonale čisté? Umýt jej s pomocí stěrky, jelenice nebo drahého přístroje, který je inzerován v letácích či v televizi? Pro čištění oken není potřeba žádných drahých pomůcek, vystačíte si jednoduše s utěrkou z mikrovlákna. Při jejím použití neulpívají žádná vlákna na skle, k tomu perfektně vyleští povrch od nečistot a často tak není potřeba používat ani mycí prostředky. Ideálně si pořiďte rovnou dvě utěrky, jednu použijte na mokré mytí, druhou na suché dočištění. A co dělat, když takový hadřík nemáte doma? Použijte staré nylonové punčocháče, které udělají stejnou službu!

Mohlo by vás zajímat:  Díky několika trikům budou okna během chvíle čistá a bez jediné šmouhy

Glycerinem proti šmouhám i zamlžení

A jaký přípravek na mytí oken použít? V drogerii je na výběr celá škála výrobků, které slibují zázraky. Naše babičky však věděly, jak mít okna dokonale čistá, a používaly obyčejný glycerin. Stačí do kyblíku s vodou přidat pár kapek nebo lžičku glycerinu a roztokem okna umýt. Kromě toho, že se budou lesknout, glycerin vytvoří ochranný film a okna se nebudou ani při výkyvech teplot zamlžovat. A co dělat, když není po ruce glycerin? Sáhněte po aviváži, která funguje obdobně, případně zkuste roztok vody s octem nebo přidat do vody pěnu na holení.

Zdroj: https://blessedbeyondcrazy.com/cleaning-hack-how-to-have-spotless-windows-for-months/
Přidat na Seznam.cz