Mastné skvrny zmizí beze zbytku ze všech materiálů. Postup je snadný

Mastné skvrny zmizí beze zbytku ze všech materiálů. Postup je snadný

Některé domácí prostředky fungují mnohem lépe než odstraňovače skvrn, které koupíte v obchodě. Jestli máte doma mastné skvrny nebo jste na sebe vylili čaj, kávu či inkoust, není nic jednoduššího než použít metody, které jsou levné, snadno dostupné a časově nenáročné.

Na každou skvrnu bude fungovat něco jiného

Zkusit můžete obyčejnou sůl, která funguje hlavně na skvrny na sametovém oblečení. Stačí nanést malinko soli na mastnou skvrnu a nechat hodinu působit. Látku následně vydrbejte měkkým kartáčem a vyperte jako obvykle. Pokud jste skvrnu zachytili čerstvou, můžete použít mastek. Ten účinně zbavuje skvrn veškeré materiály, zejména ale jemné tkaniny, jako je hedvábí.

Mohlo by vás zajímat:  Do úklidu jedině s dobrou náladou a systematičností. Nakonec se na něj budete těšit

Větší množství mastku nasypte na olejovou skvrnu, nechte působit 2–3 hodiny, aby mohl mastek absorbovat tuk. Poté skvrnu jemně otřete malým kartáčkem a oblečení vyperte obvyklým způsobem. I ocet může pomoci. Hodí se především na lehké a bílé tkaniny. Budete potřebovat pouze půl hrnku bílého octa a 2 hrnky teplé vody. Mastná místa nejdříve namočte do octa a poté do misky s teplou vodou. Ocet nechte hodinu působit a opláchněte vlažnou vodou.

Zdroj obrázku: Freepik

Pokud jste často v kuchyni, může se vám všude vylít tuk

Na skvrny od kuchyňského tuku, nebo dokonce motorového oleje můžete použít citron a terpentýn. Stačí smíchat šťávu z jednoho citronu a jednu lžíci terpentýnu a směs dejte rozpustit do jednoho litru horké vody. Do této směsi namočte špinavé oblečení asi na hodinu a následně opláchněte. Poté můžete vyprat jako obvykle.

Mohlo by vás zajímat:  Čištění koberce usnadní použití bramborové mouky

Smíchat můžete také prášek do pečiva s jedlou sodou, přidejte trochu vody a pomocí této směsi odstraníte mastnou skvrnu nejen z bavlněného oblečení, ale také jiných materiálů. Nechte chvíli působit, poté opláchněte a vyperte. Jestli chcete docílit větší čistoty oblečení, můžete jedlou sodu přidat také do samotného praní.

Zdroj: https://www.redkap.com/tips/how-to-get-oil-and-grease-stains-out-of-clothes
Přidat na Seznam.cz