Bílá křída se hodí nejen na dětské malování. Její vlastnosti využijete i praktičtěji

Většina lidí si křídu spojuje s tabulemi základních škol a s pomalovanými chodníky na ulici. Ale křída může být i užitečným pomocníkem, kterého využijete při úklidu a péči o domácnost či oblečení. Zkrátka, své uplatnění najde po celém domě. Pojďte se s námi podívat, jak ji můžete použít ve svém každodenním životě.

Vyleští stříbrné příbory a šperky

Jestli doma máte příbory z pravého stříbra, určitě jste si všimli, jak rychle ztrácejí svůj lesk. A pokud je moc často nepoužíváte, můžou dokonce zčernat. Abyste tomu zabránili, vložte do příborníku několik kousků křídy. Křída absorbuje vlhkost a přirozeně se vyskytující sloučeniny síry, čímž se eliminují podmínky, které způsobují znečištění stříbra.

Zdroj obrázku: Freepik

Podobně můžete vložit kousky křídy také do šperkovnice, abyste udrželi lesk svých šperků. Nebo vložte kousek křídy do kufru s kovovým nářadím, což zabrání rezavění. Pokud se bojíte, že se křída rozdrolí a způsobí nepořádek, zabalte ji do tenkého plátna.

Vyrobte si lešticí pastu

Křída má jen tolik abrazivní síly, aby fungovala jako jemný, ale účinný leštič pro cínové a mramorové povrchy. Rozdrobte několik malých kousků křídy a poté přidejte vodku v takovém množství, abyste vytvořili konzistenci pasty. Vzniklou pastou potřete cínový nebo mramorový povrch a nechte několik minut působit. Poté povrch opláchněte a vyleštěte měkkým hadříkem, dokud nebudou odstraněny všechny zbytky.

Mohlo by vás zajímat:  Zubní pasta rozzáří nejen náš úsměv, její jedinečné vlastnosti vrátí lesk celé domácnosti
Zdroj obrázku: Freepik

Odstraní mastné skvrny z oblečení

Mastnota, jedna z nejodolnějších skvrn vůbec, odolává většině komerčních čisticích prostředků. Avšak křída nám s ní pomůže. Potřebujete-li vyčistit mastnou skvrnu na svém oblíbeném bílém tričku, rozdrťte trochu křídy a prášek nasypejte na skvrnu. Nechte působit alespoň hodinu, nejlépe však přes noc, aby křída mohla absorbovat mastnotu. Ráno oděv protřepejte, křídu odstraňte a vyperte jako obvykle. Křída si poradí i se skvrnami na límcích nebo v podpaží. Stačí skvrnu silně potřít bílou křídou, nechat 10 minut působit a vyprat běžným způsobem.

Zdroj: https://www.onegoodthingbyjillee.com/21-smart-uses-for-chalk/
Přidat na Seznam.cz