Někteří škůdci v kuchyni bývají oku neviditelné, o to větší hrozbu ale představují

Potravinoví škůdci jsou problémem v mnoha domácnostech. Mohou zkomplikovat život, ale také přenášet různé infekce a kontaminovat potraviny. Jak škůdcům zabránit ničit váš domov a co dělat, když se přeci jen doma objeví? Potravinoví škůdci žijí v mouce, krupici nebo rýži. Rádi mají také těstoviny nebo sladkosti. 

Roztoči jsou obtížně viditelní

Jejich velikost většinou nepřesahuje jeden milimetr. Pokud máte doma teplo a navíc vlhko, škůdcům se bude dařit. Živí se krupicemi, těstovinami, ale i sýry, medem nebo vínem. To jsou výrobky, které obsahují kvasné látky. Při přípravě jídla tedy buďte ostražití, protože pokud v něm budou exkrementy roztočů, může to ohrozit vaše zdraví. Pokud uvidíte potraviny nakažené roztoči nebo škůdci, měli byste je okamžitě zlikvidovat.

Zdroj obrázku: Pixabay

Vajíčka lze snadno rozpoznat, protože mouka zvlhne, je z ní cítit zatuchlý zápach a navíc zešedne. Jestli chcete vědět, zda máte v domácnosti roztoče, můžete provést jednoduchý test. Nasypte na stůl mouku a povrch uhlaďte. Pokud na ní budou brázdy, je možné, že se u vás škůdci vyskytují.

Mohlo by vás zajímat:  Tři kroky, jak se zbavit pesticidů, které si nosíme domů na zelenině a ovoci

Existuje několik druhů škůdců a roztočů, které můžete najít ve spíži. Řadí se mezi ně například i moučný červ. Nemá rád ani příliš vysoké, ani nízké teploty. Žije v obilovinách, mouce nebo sušeném ovoci. Můžete ho najít také v chlebu nebo čaji. 

Moli se ukážou snad v každé domácnosti, je těžké se jich zbavit

Moli žerou naše zásoby a kontaminují je svými výkaly a bakteriemi. Mají rádi vlhkost, vysokou teplotu a tmu. Je to hmyz, který zaujme svým vzhledem. Jejich larvy se vyvíjejí v mouce a obilných výrobcích. Potravinoví moli se liší od oděvních svými křídly. Mohou se lišit také svou velikosti. Larvy této můry se živí moukou, krupicí, vločkami nebo ořechy. Moli mají rádi temná a těžko přístupná místa.

Pokud zjistíte po otevření nádoby, že v ní jsou moli nebo jeho larvy, ihned všechno vyhoďte a nádobu důkladně umyjte. Budete muset pečlivě vyčistit celou kuchyň, protože se mohou vyskytovat úplně všude. Nejlepší je na čištění parní čistič. Abyste se ujistili, že nezůstanou nikde žádné larvy, použijte dezinfekční metodu – do skříněk vložte nádobu s horkým roztokem vody a octa, zavřete ji a počkejte, až směs vychladne. 

Mohlo by vás zajímat:  Časté omyly při skladování potravin a jak to udělat správně

Do skříněk a polic můžete také položit sušenou levanduli, anýz, vanilku nebo bobkový list. Všechny tyto potraviny chrání před výskytem škůdců. Sypké a suché produkty skladujte v takových nádobách, které se dají dobře uzavřít. Moli nebo červy se mohou dovnitř dostat opravdu malými otvory.

Přidat na Seznam.cz