Basin 1502544 1920

Zářivá koupelna, čistá konvice, příjemný osvěžovač. To vše díky jednomu ovoci

Citron je symbolem léta, exotiky a svěžesti. Také je díky vysokému obsahu vitamínu C skutečnou vitamínovou bombou. Nás ale dnes bude zajímat hlavně kyselina citronová, kterou tento kyselý plod obsahuje, a její schopnost hubit bakterie, kvasinky, plísně a rozpouštět vodní kámen.

Citron prozáří vaši koupelnu

A to doslova! Vaše baterie a sprchová hlavice budou zářit jako nové. Citron můžete použít dvěma způsoby – ve formě tekutiny, nebo jako pastu. Pokud chcete pouze vyčistit a naleštit veškeré chromové prvky v koupelně, postačí vám šťáva z půlky citronu, kterou hadříkem nanesete a necháte několik minut působit. Po důkladném opláchnutí teplou vodou budete mít pocit, že vám někdo všechny baterie v koupelně vyměnil za nové.

Mohlo by vás zajímat:  Najít na otevřené kuchyni výhody je složité. Jejich majitelé se na jednom ale shodují
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pasta přichází na řadu v případě, že máte co dočinění s hluboce usazeným vodním kamenem, špínou nebo plísní. Šťávu z jednoho citronu smíchejte s čtvrtkou šálku jedlé sody a dobře promíchejte. Získáte pastovitou směs, kterou můžete opatrně nanášet na znečištěné povrchy. Nezapomeňte je pak pečlivě omýt teplou vodou.

Pomůže i v kuchyni

Pro čistou konvici nemusíte kupovat drahé odvápňovače, když máte v kuchyni tohoto malého žlutého pomocníka. Nalijte sklenici citronové šťávy do rychlovarné konvice a nechte hodinu působit. Po hodině vylijte a nechte v ní převařit čistou vodu.

Mohlo by vás zajímat:  Vosk na auto jako pomocník v kuchyni, řadě hospodyněk ušetří práci i námahu s úklidem

Dalšími adepty na důkladné vyčištění jsou dřez a odtok – rozkrojte citron na dvě poloviny a jednu z nich v řezu nasolte. Poté jimi omyjte stěny a dno dřezu, opláchněte teplou vodou a máte vydezinfikováno.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zápach z odtoku eliminujete vymačkanou šťávou ze tří citronů, kterou nalejete do odtoku, necháte hodinu působit a poté zalijete vroucí vodou. 

Na závěr pro vás máme tip na báječný osvěžovač vzduchu! Budete potřebovat:

  • šťávu z jednoho citronu,
  • sklenici vody,
  • citronovou kůru.

Kůru povařte několik minut ve vodě a přidejte citronovou šťávu. Důkladně promíchejte, rozlijte do skleniček a ty rozmístěte po celém domě, který tak získá příjemné citronové aroma.

Přidat na Seznam.cz