top-view-1248955_1920 (1)

Některé bylinky a koření najdou neobvyklé využití v lékárničce nebo domácnosti

Koření a bylinky jsou nepostradatelným prvkem každého pokrmu. Dávají neobvyklou chuť a vůni, a často dokonce určují, jak dobré jídlo bude. Stojí za to ovšem vědět, že koření lze použít také k jiným účelům, někdy zcela nesouvisejícím s vařením. Ukázalo se, že některé druhy mají příznivý účinek na lidské zdraví. Jiné vám mohou usnadnit praní, každodenní úklid nebo se díky nim můžete zbavit otravného hmyzu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Neobvyklé použití bobkových listů a oregana

Bobkové listy mají protizánětlivé a analgetické vlastnosti, urychlují hojení ran a modřin a uklidňují rány po bodnutí hmyzem. Sušené listy stačí namočit do teplé vody a poté je přiložit na bolavé nebo poškozené místo. Můžete také v popelníku zapálit pár listů a nechat v pokoji 15 minut. Látky, které se z nich odpařují, stimulují produkci endorfinů a okamžitě zlepší vaši náladu. Můžete si z nich také udělat čaj, který snižuje hladinu cukru v krvi, zrychluje metabolismus a chrání před aterosklerózou.

Mohlo by vás zajímat:  Kdo dává minci do mrazáku, může ušetřit tisíce a vyhne se zdravotním problémům

Sušené oregano je ideální pro přípravu léčivých nálevů. Dvě polévkové lžíce byliny stačí zalít dvěma šálky vroucí vody a po nějaké době je přecedit a počkat, až tekutina vychladne. Nápoj není příliš chutný, ale stojí za to jej pravidelně pít. Má protizánětlivé vlastnosti, snižuje bolest v krku během infekce a zlepšuje trávení. Oregano má také antifungální a antibakteriální vlastnosti a pomáhá proti infekci v ústech.

Zdroj obrázku: Pixabay

Netradiční použití šalvěje a soli

Šalvěj pomáhá nejen zmírnit bolest v krku, ale může pomoci i doma. Její vůně účinně odpuzuje stříbrné rybky. Několik větviček čerstvé nebo sušené šalvěje stačí umístit do výklenků koupelny nebo kuchyně. Po rybkách nebude velice brzy ani stopy.

Mohlo by vás zajímat:  Stříbrné příbory a šperky znovu zazáří leskem díky využití domácích pomocníků

Stolní sůl vám pomůže vypořádat se se skvrnami od červeného vína nebo krve. Stačí jen větší množství nasypat na špinavou látku (stojí za to postup opakovat, dokud skvrna nezmizí) a poté opláchnout ve studené vodě. Také můžete přidat hrst klasické soli k praní záclon místo aviváže. Úžasně je vybělí a poskytne nádherný lesk.

 

Přidat na Seznam.cz