Spotřeba vody úzce souvisí s návyky v domácnosti, změňte je a ušetřete

Pro většinu lidí je tekoucí voda v domácnosti naprostou samozřejmostí. Spotřeba vody je díky vymoženosti, které se říká vodovod, mnohem vyšší. Poradíme, jak za vodu ušetřit.

Největší spotřeba vody je při stálém používání tekoucí vody. Zkusili jste někdy změřit, kolik litrů vody proteče na pouhé vyčištění zubů? Záleží na okolnostech i vašich zvyklostech, ale průměrně na jedno čištění zubů z kohoutku vyteče okolo 9 litrů za minutu. To je opravdu hodně.

Zdroj obrázku: Pixabay

Naučte se hospodařit s vodou

Voda velmi úzce souvisí se suchem. Správné hospodaření s vodou je základem moderní společnosti. Osvojte si několik návyků, kterými uchráníte několik litrů pitné vody a navíc ušetříte peníze za spotřebu vody.

  • Ušetřit můžete při běžné hygieně a práci v kuchyni. Zavírejte kohoutek při čištění zubů nebo holení. Nenechávejte téct vodu zbytečně ani v kuchyni, na oplachování zeleniny použijte misku, zmrzlé potraviny vyndejte včas, nepoužívejte k rozmražení tekoucí vodu. Pokud potřebujete podlévat jídlo při jeho přípravě, natočte si dopředu sklenici vody. Neumývejte nádobí pod tekoucí vodou. Nenapouštějte si plnou vanu, vejde se do ní zhruba 100‍–‍150 litrů vody. Počítejte s tím, že přebytečná voda vyteče přepadem. Nastavte si dobře teplotu vody, jinak musíte dopouštět další zbytečnou vodu na ochlazení nebo ohřátí.
  • Ušetřit můžete i pravidelnou kontrolou stavu vašeho zařízení. Nenechávejte prokapávat vodu z vodovodu nebo protékat vodu po splachování WC. Kapající kohoutek může znamenat ztrátu až 50 litrů vody denně.
  • Dobré hospodaření s vodou zaveďte také na zahradě. Používejte úsporné hadice. Ušetřit vodu můžete i při správném načasování zálivky, tu provádějte, když není půda rozpálená. Na mytí automobilu použijte kbelík, ne zahradní hadici.
Mohlo by vás zajímat:  Jak mít měkké ručníky i po několika praních
Zdroj obrázku: Pixabay

Víte, co je šedá voda?

Šedá voda je taková, která v domácnosti už posloužila například při oplachování nádobí. Tedy voda bez chemikálií. V běžné domácnosti odchází tato voda do kanalizace, a to i přesto, že ji lze ještě využít. Takovou vodou můžete třeba zalévat balkón nebo zahradu. Zkuste se nad tím zamyslet.

Přidat na Seznam.cz