Man Cunting Stack Coins

Několik osvědčených triků pomůže snížit náklady na energie během zimy

S podzimem přichází topná sezóna, které se v současnosti obává hodně lidí. Ceny energií jsou stále velmi vysoké a všichni se bojí vysokých účtů za elektřinu a topení. Energetickou spotřebu můžete snížit, aniž byste do svého domova příliš investovali. Postačí vám pár osvědčených tipů a triků, které vám doma hodně pomohou na podzim i v zimě.

Izolace a těsnění

Před začátkem topné sezóny na podzim zkontrolujte okna i dveře. Všechno musí velmi dobře těsnit, aby vám zbytečně neutíkalo teplo z domova. Můžete také přepnout okna z letního na zimní režim. Díky tomu se vám bude doma držet mnohem více tepla.

Mohlo by vás zajímat:  Voňavé domácí mýdlo udělá radost. Zapojte fantazii a vyberte si vůni i barvu dle chuti

Termostaty a regulace teploty

Rozmyslete si, na kolik stupňů budete během podzimu a zimy topit. Vysoké teploty nepotřebujete. Stačí, když si vezmete tričko s dlouhým rukávem, dlouhé kalhoty a svetr. Na pohovku si připravte teplou deku na dlouhé večery. Když nebudete doma chodit jako v létě, nebudete muset ani tolik topit.

woman-switching-digital-thermostat
Zdroj obrázku: Freepik

Energeticky úsporné osvětlení

LED žárovky jsou to nejlepší, co si můžete do svého domova pořídit. Oproti klasickým žárovkám vám ušetří až 80 procent elektrické energie. Jestli máte někde doma ještě klasické nebo úsporné žárovky, měli byste je všechny vyměnit za LED osvětlení. Lépe uvidíte a ještě ušetříte peníze.

Mohlo by vás zajímat:  Pavouky udrží mimo domov několik jednoduchých pravidel

Péče o topení

Před topnou sezónou musíte projít všechny radiátory a zkontrolovat je. Podívejte se, jestli všechny fungují a důkladně je vyčistěte. Prach a nečistoty jsou často důvodem, proč musí radiátory více topit, aby se teplo dostalo skrz vrstvy prachu. To se promítne do vašich účtů.

Správné využívání spotřebičů

Uvažujte, jestli pro vás nebude dobrá výměna starých spotřebičů za nové a úsporné. Dívejte se vždy na energetické štítky. Třída A, B nebo C jsou jediné, které byste měli kupovat. Pořizovací cena možná bude trochu vyšší, ale z dlouhodobého hlediska na nich ušetříte.

Zdroj: https://www.energy.gov/articles/5-tips-help-you-save-energy-bills-winter
Přidat na Seznam.cz