Beautiful Illuminated Christmas Sculptures Magdeburg Germany Night

Do Chorvatska v zimě aneb místo kamenných pláží a nuzných apartmánů za atmosférou Vánoc

Vánoční trhy jsou jednou z nejvíce očekávaných událostí v zimním období v mnoha evropských městech. Nabízejí jedinečnou kombinaci světel, barev, vůní a zvuků, které společně vytvářejí neopakovatelnou atmosféru. Zde je několik vánočních trhů v Evropě, které jsou široce považovány za nejhezčí nebo nejvíce navštěvované:

 1. Vánoční trhy ve Štrasburku, Francie:
  • Štrasburk pořádá jeden z nejstarších a největších vánočních trhů v Evropě, známý jako „Christkindelsmärik“. Město se mění v osvětlený zázrak, s množstvím stánků nabízejících tradiční řemesla, jídla a nápoje.
 2. Vánoční trh v Norimberku, Německo:
  • Christkindlesmarkt v Norimberku je jeden z nejslavnějších vánočních trhů na světě. Proslul svými tradičními dřevěnými stánky, unikátními ručně vyráběnými produkty a světoznámým Norimberským perníkem.
 3. Vánoční trh ve Vídni, Rakousko:
  • Vídeň se pyšní několika vánočními trhy, přičemž ten před radnicí, Wiener Christkindlmarkt, je obzvláště známý. Město se rozsvítí dekoracemi, a stánky nabízejí vše od tradičních rakouských pochoutek až po ruční řemesla.
 4. Vánoční trhy v Praze, Česká republika:
  • Pražské vánoční trhy, zejména ty na Staroměstském a Václavském náměstí, jsou magické díky historickému prostředí města. Návštěvníci mohou vychutnat tradiční české jídlo a nápoje a prohlížet si řemeslné výrobky.
 5. Vánoční trh v Budapešti, Maďarsko:
  • Trh na Vörösmarty tér je největší a nejstarší v Budapešti a nabízí širokou škálu maďarských řemesel a kulinářských specialit, včetně slavného maďarského guláše a lángosu.
 6. Vánoční trhy v Bruselu, Belgie:
  • Bruselský Vánoční trh, známý jako „Plaisirs d’Hiver“ (Zimní radosti), se rozprostírá na několika místech ve městě a nabízí obrovské množství stánků, obrovské ruské kolo a kluziště.
Mohlo by vás zajímat:  Když vyndal staré tužkové baterie, hodil je na zem. Tímto trikem dokázal zjistit, zda jsou nabité

Každý z těchto trhů má svou jedinečnou atmosféru a nabízí různé druhy zboží, jídla a zábavy. Bez ohledu na to, který navštívíte, vánoční trhy v Evropě jsou úžasným způsobem, jak prožít sváteční sezónu a poznat místní kulturu a tradice.

large-circular-christmas-toy-hanging-around-others-line
Zdroj obrázku: Freepik

Vánoční trhy v Chorvatsku se začaly stávat stále populárnějšími a nabízejí bohatý kulturní a gastronomický zážitek pro návštěvníky i místní obyvatelstvo. I když možná nejsou tak známé jako některé ze svých evropských protějšků, nabízejí jedinečnou atmosféru a odrážejí bohatou chorvatskou kulturu a tradice. Zde je několik význačných vánočních trhů v Chorvatsku:

 1. Záhřeb:
  • Vánoční trh v Záhřebu byl několikrát oceněn jako „nejlepší vánoční trh v Evropě“ podle různých cestovních anket. Advent v Záhřebu se rozkládá přes mnoho lokalit ve městě, včetně hlavního náměstí Ban Jelačić, Zrinjevac a Evropského náměstí. Záhřebský advent je známý svou živou atmosférou, koncerty naživo, bohatou nabídkou jídla a nápojů, jako jsou tradiční chorvatské koblihy „fritule“ a svařené víno „kuhano vino“, a rozmanitými řemeslnými stánky.
 2. Split:
  • Advent v Splitu nabízí návštěvníkům možnost prožít svátky v okouzlujícím prostředí tohoto dalmatského města. Trhy se obvykle konají na Riva promenádě, kde můžete najít vše od tradičních vánočních výrobků až po lokální umělecká díla. Kulturní a hudební vystoupení jsou běžnou součástí oslav.
 3. Dubrovník:
  • Vánoční trh v Dubrovníku se obvykle koná na Stradunu, hlavní promenádě starého města, a nabízí řadu stánků s tradičními výrobky, jídlem a uměním. Unikátní poloha města přidává na kouzlu, a často jsou součástí programu i koncerty klasické hudby a koled.
Mohlo by vás zajímat:  Utěrka z mikrovlákna se nehodí pro úklid koupelny nebo toalety

Chorvatsko nabízí návštěvníkům unikátní mix svých bohatých tradic a moderních vlivů, a to je vidět i na jejich vánočních trzích. Je to ideální destinace pro ty, kdo hledají něco trochu jiného, aniž by museli obětovat kouzlo a radost tradičních evropských vánočních trhů.

Cestování z České republiky na vánoční trhy v Chorvatsku může být realizováno různými způsoby, v závislosti na vašich preferencích, rozpočtu a dostupném čase. Zde jsou některé z nejběžnějších možností:

 1. Letecky:
  • Nejrychlejší a nejpohodlnější způsob, jak se dostat z České republiky do Chorvatska, je letadlem. Z Prahy (a někdy i z jiných větších měst v ČR) létají přímé lety do hlavních chorvatských měst jako Záhřeb, Split a Dubrovník. Během vánoční sezóny mohou být lety vyšší poptávky, takže je dobré rezervovat letenky s předstihem.
 2. Autem:
  • Cesta autem poskytuje více flexibility a příležitostí k zastavení v zajímavých místech po cestě. Cesta z Prahy do Záhřebu trvá přibližně 9-10 hodin. Mějte na paměti, že během zimy můžou být podmínky na cestách náročnější, zvláště v horských oblastech, a je nutné mít na auto zimní výbavu.
 3. Autobusem:
  • Několik autobusových společností provozuje pravidelné linky z České republiky do Chorvatska. Cesta autobusem může být ekonomičtější, ale také delší a méně pohodlná než letenka.
 4. Vlakem:
  • Ačkoliv je cesta vlakem možná, vyžaduje to často několik přestupů a může být časově náročnější. Nicméně, pro některé může být cesta vlakem romantická a dobrodružnější.
Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/cestovani-adventni-trhy-v-zahrebu-patri-k-nejkrasnejsim-v-evrope-40380973, https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1h%C5%99eb
Přidat na Seznam.cz