Odstranění mechu ze střechy usnadní tlakový čistič i správná prevence
Mech na střeše nevypadá vůbec dobře. Jednou za pár let ho musíte odstranit, ale zároveň nepoškodit tašky nebo jiný materiál střechy. Máte dvě základní možnosti, jak se ho zbavit. Důležité je, abyste postupovali bezpečně a ujistili se, že jste v bezpečí vy i všichni ostatní. Ze střechy mohou odletovat části mechu i jiné nečistoty, takže by se v blízkosti domu neměl nikdo pohybovat.
Mechanická metoda
Kompletně mechanickou možností je kartáčování. Je to velmi náročné a zdlouhavé, ale jestli potřebujete vyčistit pouze malou část střechy, bude vám použití kartáče nebo koštěte stačit. Mnohem lepší je použití tlakového čističe (vapky). Vysoký tlak vody odstraní všechny nečistoty. Nastavte nízký tlak, pořádně se zapřete a dávejte si pozor, aby nedošlo k poškození střechy. U starších povrchů to není příliš vhodné, protože byste mohli poškodit i samotné tašky.
Chemické odstranění mechu
Druhou možností je použití chemie. V obchodě najdete komerční čistidla, která jsou určena proti mechu. Tehdy se stačí jen držet návodu na obalu daného produktu. Využít můžete i domácí prostředky, jako bělidlo nebo bílý ocet. Smíchejte 1 díl bělidla a 3 díly vody, naneste na mech a nechte působit 15-20 minut. Poté ho opláchněte vodou. Bílý ocet nemusíte ředit. Stačí, když ho nastříkáte na mech, necháte působit a potom ho mechanicky odstraníte kartáčem nebo koštětem.
Prevence
Nejlepší prevencí pro opětovný růst mechu je pravidelné čištění okapů i střechy. Pravidelná údržba je to nejlepší, co můžete pro celý povrch udělat. A nebudete mít tolik práce. Doporučují se také měděné nebo zinkové pásky na hřebeny, které zabraňují růstu mechu. Voda po nich steče dolů a nebudete se muset trápit s opakovaným čištěním střechy. Je pouze na vás, kterou z těchto metod si zvolíte, abyste svým taškám vrátili čistý a nový vzhled.
Zdroj: https://www.bhg.com/home-improvement/exteriors/roofs/how-to-remove-moss-from-roof-281474979645362/