Ocet1

Někdo ocet používá jen v kuchyni, ochuzuje se však o jeho dokonalé využití při úklidu

Používáte ocet pouze v kuchyni? To je ale velká škoda, protože je to cenný pomocník v domácnosti. Skvěle s ním uklidíte koupelnu, vyčistíte troubu nebo dezinfikujete vanu či záchod. Hodí se také na odstranění vodního kamene z baterií nebo s jeho pomocí vybělíte obyčejné ponožky. Je to skvělý prostředek, protože odstraňuje nepříjemný zápach, například z ledničky. Vyčistit s ním můžete boty nebo buben pračky a navíc je pro naše zdraví neškodný. Pojďme se podívat na jeho vlastnosti.

Ocet je levný a snadno dostupný produkt, který dokáže zázraky

Ať potřebujete vyčistit konvici, vanu, nebo baterii, vždy byste měli sáhnout po octu. Nalijte jednu sklenici vody a octa do konvice, dejte vařit a poté vylijte. Několikrát můžete opakovat, dokud se nezbavíte vodního kamene. Kromě samotného octa bude na vodní kámen fungovat také pasta ze soli a octa.

Mohlo by vás zajímat:  Vaření brambor urychlí zalití horkou vodou a jedlá soda
Zdroj obrázku: Freepik

Ocet umí bělit látky. Funguje skvěle jako odstraňovač skvrn, který je na přírodní bázi, takže se nemusíte bát, že vám „vyžere“ barvu z trika nebo džín. Do octa můžete namočit například ponožky, které pustí veškerou špínu a budou vypadat jako nové. Pokud máte skvrny na koberci, přidejte ocet do každého prostředku, který chcete použít.

Pomocí octa můžete vydezinfikovat celý byt

Zapáchá vám lednice, kuchyňská linka je plná nečistot a prkénko na krájení nemůžete vydrbat? Přidejte ocet, který zničí bakterie i další mikroorganismy. Pokud smícháte ocet s vodou a přidáte pomerančový olej, zbavíte se otravného hmyzu, který nemá rád citrusové vůně. Ledničku osvěžíte tak, že smícháte vodu s octem a necháte plnou misku v lednici. Stejně příjemně bude vonět také myčka nádobí, pokud ji jednou měsíčně naplníte octem a pustíte program bez nádobí.

Mohlo by vás zajímat:  Cukru není nikdy dost. Své domácnosti ho můžete dopřát ve velkém bez výčitek
Zdroj obrázku: Freepik

Ocet pomůže vyleštit starší nábytek a dodat mu ztracený lesk. Smíchejte ocet s olivovým olejem v poměru 1 : 3, namočte do roztoku hadřík a otřete nábytek. Nebaví vás dlouhé mytí oken? I tady si usnadníte práci díky octu. Smíchejte ho s mycím prostředkem a nalijte do několika sklenic vody. Přelijte do rozprašovače, nastříkejte na okno a vyleštěte.

Zdroj: https://www.thespruce.com/surprising-uses-for-vinegar-1708690
Přidat na Seznam.cz