Ocet je skvělá přírodní dezinfekce i čistič, který za sebou zanechá zářivý lesk

Ocet je známý pro své dezinfekční vlastnosti – dokáže zničit bakterie, houby i plísně. Jedná se o univerzální a navíc velmi levný čistič, který je neškodný pro lidské zdraví, což se o chemických saponátech říci nedá. Ocet lze využít v koupelně, kuchyni, ale i všude jinde. Usnadní každodenní úklid domácnosti.  

Využijete ho k mytí oken

Octem můžete důkladně umýt okenní tabule. Dokonale umyje nečistoty a nezanechá šmouhy. Také vytváří film, díky kterému se na oknech bude usazovat méně prachu. Stačí, když smícháte litr teplé vody a jeden litr octa. Roztok nalijte buď do kbelíku, nebo do lahve s rozprašovačem a použijte na okna, poté stačí utřít suchým hadříkem. Před mytím oken doporučujeme okna i rámy vysát vysavačem.

Zdroj obrázku: Pixabay

Změkčí oděvy

Je vhodné přidávat ocet i do prádla – osvěží, změkčí, zafixuje barvy a odstraní nepříjemné zápachy, zbavíte se tak i bakterií. Stačí, když do každého praní přidáte ocet. Naplňte dávkovač octem místo aviváže. Dokáže odstranit zažloutlé skvrny například v podpaží od potu a antiperspirantu. Zřeďte ocet s vodou v poměru jedna ku dvanácti a oděv do tohoto roztoku na několik hodin namočte. 

Mohlo by vás zajímat:  Na čisté koupelně bychom nechali ruce. Odolné usazeniny lze přitom vyčistit jednoduše

Odstraní vodní kámen

Dále dokáže okamžitě odstranit i vodní kámen, rez a plíseň. Pokud máte sprchový kout, jistě jste na dvířkách vodní kámen zaznamenali. Na dveře sprchového koutu smíchejte ocet s vodou stejně, jako byste chtěli umývat okna. Pro baterie: namočte tkaninu v octu s vodou v poměru jedna ku jedné. Přiložte látku přes noc na baterie a druhý den ráno umyjte. Pokud máte sprchovou hlavici od vodního kamene, smíchejte ocet s vodou ve stejném poměru a nalijte tekutinu do pytlíku, do kterého hlavici ponořte. Opět nechte působit přes noc.

Zdroj obrázku: Pixabay

Dezinfikuje

Houbičky na nádobí, mopy, ale i hadry jsou inkubátorem pro bakterie. Můžete je párkrát vydezinfikovat pomocí octa. Rozhodně ale houbičku nemějte déle než měsíc. Bude stačit, když na noc namočíte houbičku nebo mop do octa a necháte ponořené. To stejné můžete udělat i s prkénkem na nádobí. Namočte prkénko do octa a poté umyjte pod teplou tekoucí vodou.

Přidat na Seznam.cz