Toilet 1542514 1920

Nejenom veřejné toalety jsou líhní bakterií, které jen čekají na to až neznalý člověk vejde

Dospělí si na veřejných toaletách přikryjí záchodové prkénko kusem toaletního papíru či jednorázovým papírovým potahem, nebo si také mohou vzít kus ubrousku, namočit jej v dezinfekčním prostředku a otřít prkénko. Pro dospělého člověk nebude problém navštívit toaletu v podřepu, ale co děti? Ty potřebují pomoci, především kvůli jejich výšce. Jak je to s veřejnou toaletou? Máme být velmi opatrní?

Na oko vypadající čistota může být klamavá

I když se vám zdá, že je záchodové sedátko na veřejných toaletách úplně čisté, sednout byste si na něj neměli. Může obsahovat nemalé množství nebezpečných bakterií. Přenos a množství patogenních mikroorganismů se může lišit. Pokud je sedátko infikované noroviry, které jsou nejčastěji viděné u dětí jako střevní chřipka, obsahuje pouze 18 druhů virových částic. U salmonely už je počet bakterií vyšší. Podle provedených studií může mít toaleta zasažena salmonelou až 1 000 různých mikroorganismů. Tím výčet nekončí. Na takových toaletách se vyskytují různé další bakterie – E.coli a miliony až biliony jiných. 

Mohlo by vás zajímat:  Šikovný lak na vlasy by měl mít doma každý, zachrání mnohé situace
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zdraví v hlavní roli

Na veřejných toaletách bychom se měli mít na pozoru a neriskovat své zdraví, které je to nejcennější. Myslete na to, že na takových toaletách není problém se infikovat určitými bakteriemi nebo parazity. Ovšem nemusí být podmínkou, že se po návštěvě toalet vždy nakazíte. Hlavní roli hraje i imunitní systém, který zabrání vypuknutí nemoci, pokud přijdete do styku s infikovaným sedátkem. Na druhé straně lidé s poruchou imunity, cukrovkou či jiným onemocněním, by měli být nanejvýš opatrní. Mezi lidé s oslabenou imunitou patří i ti, kteří momentálně užívají antibiotika nebo steroidy. Jejich imunitní systém ani střevní mikroflóra není v dobré kondici.

Mohlo by vás zajímat:  Hluční sousedé dokážou pěkně otrávit život. Jednejte s nimi hlavně v klidu a najděte řešení
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Dodržujte maximální hygienu

Jako samozřejmost po návštěvě každé toalety, nejen té veřejné, byste si měli řádně umýt ruce. Když bezprostředně po použití sáhnete na vodovodní baterii, přenesete bakterie a viry na ni. Poté si umyjeme ruce a opět sáhneme na baterii. Některé viry se nám vrátí zpět na ruce. Z tohoto důvodu jsou na veřejných toaletách nainstalované bezdotykové baterie, proto radíme, nedotýkejte se jich. To stejné platí u i dveří – raději do nich strčte loktem. Velmi důležité bude, aby děti ve školách dodržovaly řádnou hygienu. Brali školu jako přátelské a společenské místo, proto bude vhodné děti již od útlého věku učit správným hygienickým návykům.  

Přidat na Seznam.cz