Suchý vzduch i nadměrná vlhkost škodí zdraví, najít optimální rovnováhu není nijak snadné

Zimní topná sezona je spojena s problémem příliš suchého vzduchu v domě. To zase může přispět k vysušení sliznice a vzniku kašle, potížím s dýcháním nebo škrábáním v krku. Suchý kašel může zvýšit náchylnost k infekcím a zhoršit také alergické reakce. Naše pokožka trpí tím, že se stává suchou a může začít svědit nebo praskat. 

Zajistěte ve svém domě vlhký vzduch

Měli byste ve svém bytě nebo domě zajistit dostatečnou vlhkost vzduchu. Nezapomeňte ale na to, aby to nepřineslo opačný účinek. Příliš vysoká vlhkost přispívá k vývoji plísní a hub. Na zvlhčení vzduchu je několik jednoduchých tipů.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Přiměřená vlhkost vzduchu má významný dopad na naše zdraví. Příliš nízké i vysoké hladiny mohou být pro člověka škodlivé. Optimální vlhkost v domě by měla být 40-60 %- Při teplotě 21-22 stupňů by se měla pohybovat mezi 40-45 procenty a při nižší teplotě se zvýší na 55-60 %. V zimě vzduch vysychá kvůli příliš vysoké teplotě, kterou udržujeme vytápěním nebo nedostatečným větráním. Suchý vzduch může snížit pocit pohodlí a způsobit řadu onemocnění.

Mohlo by vás zajímat:  Drahé a neefektivní čistící prostředky s přehledem nahradí ty doma vyrobené

Nízká vlhkost vzduchu a vysoké teploty zase mohou způsobit podráždění pokožky, která může svědit a praskat. Jsou to také podmínky, které přispívají k zesílení prachu a také rozvoji roztočů. Ti mohou způsobit alergické reakce. 

Jestli máte doma suchý vzduch, musíte přijmout vhodná opatření k jeho zvlhčení

V první řadě by mělo dojít ke zlepšení ventilačního systému. Stojí za to zkontrolovat, jestli nejsou kanály ucpané. K suchému vzduchu mohou přispět také těsná okna. Pravidelně větrejte byt, alespoň dvakrát denně na krátkou chvíli.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pomoci může také mokrý ručník, který umístíte na radiátor. Horký radiátor způsobí únik páry z ručníku. Místo něj můžete použít vyprané oblečení nebo hadřík. Rychlým způsobem je položit misku s vodou na parapet. Můžete do vody přidat éterický olej, aby místnost byla voňavá. 

Přidat na Seznam.cz