Disinfectant 5093503 1280

Nebezpečné mikroby číhají i na místech, kde bychom to nečekali. Nevědomky ohrožujeme své zdraví

Mikroby jsou součástí snad každé domácnosti. Nejsou vidět, ale mohou nadělat neplechu, pokud doma pravidelně neuklízíte. Žijí na nábytku, na podlaze a také na předmětech, kterých se každý den dotýkáte.

Mikroby a bakterie jsou i ve vlasech nebo v našem těle

Až 95 % mikrobů lidskému tělu nevadí, ten zbytek ale může být nebezpečný pro naše zdraví a je dobré se ho zbavit. Nejvíce se bakterie nacházejí na houbičkách na mytí nádobí nebo hadrech. Ty je potřeba buď pravidelně vyhazovat a měnit, nebo prát. Velmi často zůstávají dlouho vlhké a bakterie se do nich snadno dostanou.

Mohlo by vás zajímat:  Trvalý zápach v bytě může mít několik příčin. Nejvyšší čas na generální úklid

Mohou dokonce obsahovat zbytky potravin, což je živná půda pro mikroby. V houbičce může být až 1,5 bakterií na jednom centimetru čtverečním. Z hadrů a houbiček se poté přesunou na potraviny a ty poté sníte. Pravidelně čistěte kuchyňskou linku, krájecí desky a perte ubrusy. Myčku čistěte alespoň jednou týdně, pravidelně dezinfikujte dřezy, umyvadla i toaletu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Zubní kartáček je líhní pro mikroby a bakterie

Na zubním kartáčku se mohou objevit fekální bakterie E.coli nebo stafylokok. Proto je nutné ho měnit každé 2–3 měsíce, záleží na opotřebení. Kartáčky byste neměli nechávat v kelímku na umyvadle, ale raději je mít uklizené ve skříňce, kde se k nim nedostanou bakterie ze vzduchu ani například ze spláchnuté toalety. Kartáček můžete snadno dezinfikovat pomocí vroucí vody nebo peroxidu vodíku.

Mohlo by vás zajímat:  5 nejčastějších chyb při úklidu zbytečně přidělává práci. Naučte se uklízet konečně efektivně

Pokud používáte sprchu, do její hlavice se může snadno dostat několik druhů bakterií. Pravidelně ji čistěte nejen od vodního kamene, ale také od mikrobů. Stačí použít roztok chloru a dobré je při sprchování vodu nechat odtéct, protože první vlna vody obsahuje mnoho patogenů.

Dávejte pozor také na koberce, na které se často při čištění zapomíná. I tady je nutné věnovat jim péči, jinak se do vzduchu dostanou roztoči a mikroby, které mohou způsobit nepořádek v lidském těle. Hromadí se v nich nejen prachy, ale také vlasy nebo chlupy. Vysávání je běžnou praxí, ale jednou za čas je dobré nechat je vyčistit odborníky.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/germy-places
Přidat na Seznam.cz