Olivovy Olej1

Ne každý olivový olej je opravdu kvalitní. Zaměřte se při výběru na důležité údaje

Olivový olej je po celém světě doslova uctíván pro jeho příjemnou chuť a příznivé účinky na zdraví. Na trhu existuje mnoho druhů olivového oleje, takže výběr toho správného může být někdy matoucí. Pokud však budete při výběru dodržovat některé základní zásady, o které se zde s vámi rádi podělíme, najdete kvalitní olivový olej i ve vašem obchodě.

Na co se zaměřit při výběru olivového oleje?

Nejlepším způsobem, jak si ověřit kvalitu olivového oleje, je samozřejmě jeho ochutnávka. Ale buďme upřímní, kdo má takovou možnost? Pokud nepatříte mezi takové šťastlivce a v supermarketu obvykle váháte, který olej vybrat, máme pro vás malou, avšak zcela zásadní radu. Naučte se správně číst etikety a zaměřte se na následující informace.

Mohlo by vás zajímat:  Přetopený interiér může fíkus i zabít. Během zimy potřebuje oblíbená pokojovka zvláštní péči
Zdroj obrázku: Freepik

Původ

Dobrý extra panenský olivový olej by měl být pěstován, lisován a plněn do lahví pouze v jedné zemi. Označení „italský produkt“ na přední straně lahve nemusí nutně znamenat, že olivy byly pěstovány a lisovány v Itálii, ale pouze to, že tam byla láhev naplněna.

Stáří

Kvalitní olivový olej má na štítku lahve uvedeno datum lisování nebo datum prodeje (obvykle jeden rok po lisování). Na rozdíl od vína nezískává olivový olej stářím na kvalitě. Dobrým pravidlem je koupit si takové množství oleje, které stihnete spotřebovat do měsíce.

Mohlo by vás zajímat:  Prášek do myčky ze čtyř surovin je hotový rychle a ušetří peníze

Správné označení

Kupujte pouze olej označený jako extra panenský. To sice není zárukou, že to bude ten nejlepší na trhu, ale přinejmenším nebude tím nejhorším. Láhve označené jednoduše „olivový olej“ jsou rafinované oleje a často je to směs více olejů.

Zdroj obrázku: Pixabay

Máte-li možnost, olej ochutnejte!

Pokud můžete nakupovat olivový olej na trhu nebo v obchodě, kde vám umožní olej ochutnat ještě před nákupem, je to ta nejlepší možnost. Různé chuťové profily, které může mít vysoce kvalitní extra panenský olivový olej, lze posoudit podle čichu a chuti. Dobrý olivový olej bude vždy chutnat čistě a svěže a po požití nikdy nezanechá „voskovité zbytky“.

Mohlo by vás zajímat:  Balkon před holuby ochrání pořádek a domácí plašiče

Vyzkoušejte také vůni. Pokud olej nejde cítit, je nekvalitní. Dobrý olivový olej má květinové, ovocné a travnaté aroma. Jestliže voní ořechově, je špatný. A v neposlední řadě si všimněte také barvy lahve, ve které je olej prodáván. Měla by mít tmavou barvu, protože v průhledném skle ztrácí olej své vlastnosti a zhoršuje se jeho kvalita.

Zdroj: https://www.foodandwine.com/lifestyle/9-pro-tips-how-buy-and-use-good-olive-oil
Přidat na Seznam.cz