Dining Room 3108037 1280

Suchý vzduch v interiéru ohrožuje naše zdraví. Jednoduché vychytávky hodně pomohou

Suchý vzduch v bytě, který je v topné sezóně častým úkazem, se může stát velkým problémem. Nejen že suchý vzduch ovlivňuje naši pleť, tělo i vlasy, ale je také často zdrojem infekcí a onemocnění. Vysušuje sliznici nosu i krku, a tím usnadňuje působení virů. Bývá proto doporučováno navlhčit vzduch v bytě, klidně jen přidáním rostlin do místností.

Proč je správná vlhkost bytu tak důležitá?

Pokud vlhkost v našem bytě není dostatečná (optimální je 40–60%), nejenže vystavíme naše tělo dehydrataci, ale také oslabíme fungování celého imunitního systému. Přímé důsledky suchého vzduchu jsou například:

  • větší náchylnost k infekcím,
  • vysušení sliznice,
  • vyšší riziko onemocnění horních cest dýchacích,
  • bolesti hlavy a trvalá únava,
  • snížení koncentrace,
  • podráždění očí,
  • suchá kůže a popraskané rty,
  • prach a roztoči.
Mohlo by vás zajímat:  Hořčičné semínko patří nejen do kuchyně. Vyžene otravný hmyz a odstraní zápach

Voda a topení

Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem, jak zvlhčit vzduch v bytě, je pověsit mokré ručníky na radiátory nebo na ně umístit závěsné zásobníky na vodu. Toto řešení má však také nevýhody – je účinné pouze na místnost, ve které se topení nachází.

Zdroj obrázku: Pixabay

Zvlhčovač vzduchu

Nejoblíbenější možností je samozřejmě koupit elektrický zvlhčovač, který vyprodukuje mnohem více páry a distribuuje ji rovnoměrně. Další výhodou je možnost přidat do zvlhčovače vzduchu esenciální olej.

Obklopte se rostlinami

Velmi účinnou metodou je shromáždit v místnosti co nejvíce rostlin v květináčích. Nejlepší je břečťan, lipka, kapradina či fíkus. Nejenže ovlivní vlhkost v bytě, ale zároveň absorbují mnoho toxických látek.

Mohlo by vás zajímat:  Chybně uložené dříví znatelně poškodí krb i komín

Jak používat páru z koupelny?

Proti suchému vzduchu pomůže také jeho hydratace párami z koupelny. Pokud se koupete, po opuštění vany vodu chvíli nevypouštějte a otevřete dveře koupelny, aby se pára mohla šířit do dalších místností.

Pověste prádlo

Když perete prádlo, pověste jej na sušácích v místnosti. Díky schnutí vypustí prádlo cenné páry, které místnost také provoní. Před praním se však ujistěte, že používáte šetrné prací prostředky, které nepodráždí sliznici.

Zdroj: https://www.hgtv.com/lifestyle/clean-and-organize/ways-to-humidify-your-house-without-a-humidifier
Přidat na Seznam.cz