Náklady na vytápění sníží revize topného systému a kvalitní izolace
Podzim se blíží a s ním i obávaná topná sezona. Právě z té máme po zkušenostech z minulých let o to větší strach. Jak tedy zajistit, aby nás tato zima nezruinovala? Dnes vám přinášíme několik tipů, s kterými přestanete mít z vysokých účtů za elektřinu, plyn či teplo takový strach. Pro více informací nás jistě nezavírejte a naopak čtěte dál.
Zkontrolujte topení i kotel
Před každou sezónou je třeba zkontrolovat cokoli čím topíte. Ať už je to krb, kotel či ústřední topení, každá technika potřebuje svoji údržbu a to obzvláště po létě, kdy nebyla využívaná. Kotel vám například může špatně těsnit nebo vám u topení nemusí jen termostat. Toto všechno jsou pak faktory, které dále ovlivní vaši spotřebu energií a tím pádem i vaše zúčtování. Stejně tak je důležité topení odvzdušnit tak, aby se teplo do vytápěných místností opravdu dostávalo. Tento problém často nastává jak v bytových jednotkách, tak v rodinných domech.
Netopte přes vaše okna do těch božských
Ne nadarmo se říká, abychom netopili pánu bohu do oken. Málokdo ale ví, že je nutné okna na zimu speciálně nastavit. Minimálně tedy ty moderní plastová. Právě ty mají totiž dva módy – letní a zimní. Letní umožňuje to, že pak obydlí více větrá, protože netěsní tak pevně. Naopak ten zimní nám vevnitř drží teplo a zamezuje jeho nadbytečnému úniku. Režim se dá nastavit snadno pomocí šroubováku. To, že je zimní režim aktivní poznáte tak, že okna či balkonové dveře půjdou hůře otevřít a zavřít.
Oken se ale týká i větrání. Právě u toho bychom také měli zvolit správný způsob. Celkově je dobré vyvětrat opravdu pořádně po kratší dobu. Vzduch v místnosti se tak vymění, ale zároveň nám pokoj nevymrzne a nemusíme ho tak vyhřívat celý znovu. Také tak zamezíme našemu prochladnutí a onemocnění. Dále také dbejte na zavírání dveří do místností, ve kterých netrávíme tolik času. Teplo nám tam pak zbytečně uniká.
Zdroj: https://www.ramseysolutions.com/budgeting/5-ways-to-lower-your-heating-bill