plumber-4427401_1280

Na ucpaný odtok vyzrajete i sami, mnohdy je řešení snadné a dostupné

Jen málokterá nefunkční věc v domácnosti je tak nepříjemná jako ucpaný odtok. Příčin přitom může být více a odstranit tuto poruchu bývá občas velice složité. Někdy opravdu nezbyde nic jiného než zavolat odborníky s patřičnými zkušenostmi a vybavením, ale než to uděláte, zkuste vzniklou situaci vyřešit sami. Můžete tak předejít jak případné delší době čekání a trvání nežádoucího stavu, tak také ušetřit nemalé finanční prostředky.

Není nad prevenci

Ideální je samozřejmě jednat vždy tak, aby k danému problému vůbec nedošlo. Některé činnosti je doporučeno dělat, a jiným je lepší se vyhnout. Z těch doporučených lze uvést například občasné odstraňování usazenin z mýdla, a to tak, že odtok prolijete vařící vodou. I mýdlový sediment může totiž přispět k ucpání trubek a následně ke špatnému odtoku vody.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pokud jde o odtok ve vaně nebo koupelnovém umyvadle, měli byste co nejvíce zabránit průniku nečistot do odtoku, zejména vlasů nebo i žmolků z tkanin. Vždy je tedy lepší používat sítka a pravidelně je čistit.

Do kuchyňského dřezu byste neměli vylévat olej po smažení nebo pečení ani kávovou sedlinu. Do odtoku by se také neměla dostat například rýže, těstoviny, vaječné skořápky a také kousky vláknité zeleniny. Zbytky jídel je vždy lepší zachytit pomocí sítka a vyhodit do odpadkového koše.

Mohlo by vás zajímat:  Údržba přikrývek a polštářů
Zdroj obrázku: Pixabay

Jak na ucpaný odtok

Když už však k ucpání odtoku přece jen dojde, můžete se jej pokusit uvolnit několika způsoby. Především existují agresivní chemické prostředky, které obvykle v kombinaci s vařící vodou rozpustí i ty nejodolnější usazeniny. Při manipulaci s nimi je však třeba dávat pozor a dodržovat předepsané množství i postup. Alternativně můžete použít například dvě tablety aspirinu, které vhoďte do odtoku a poté do něj vlijte také sklenici klasického octu a nechejte působit. Odtok můžete uvolnit také pomocí zvonu, a to opakovaným působením podtlaku.

Pokud výše uvedené kroky k uvolnění odtoku nepostačují, bude podle okolností a možnosti přístupu nejlepší položit pod sifon kbelík, odšroubovat sifon a usazeninu odstranit. Pokud tato metoda není možná nebo se k usazené nečistotě nelze dostat, vyzkoušejte kovovou ohebnou pružinu, díky níž se lze dostat i do hůře přístupných míst.

Zdroj: https://brendid.com/how-to-naturally-clean-a-clogged-drain/
Přidat na Seznam.cz