Oblíbené nápoje zlepší den i našim rostlinám. Dodají jim energii k dalšímu růstu

Oblíbené nápoje zlepší den i našim rostlinám. Dodají jim energii k dalšímu růstu

Interiérová zeleň je živým designovým prvkem, ale také potěchou pro oči a posilou pro zdraví, protože pomáhá čistit těžký vzduch v místnostech. Jenže někdy začnou pokojové rostliny chřadnout a hrozí jim uhynutí. Co v takové chvíli dělat? První pomocí, kterou má každý po ruce, jsou domácí prostředky v podobě čaje, kávy nebo mléka. Díky těmto nápojům mohou být rostliny zase krásné a zdravé, stačí vědět, jak je používat.

Čaj jako záchrana

Šálek čaje po ránu je balzámem pro tělo, protože posiluje organismus a vlévá do žil energii. Obdobně může fungovat též pro rostliny, protože v čajových lístcích se nacházejí důležité minerály, jako jsou fosfor, draslík nebo chrom. Tyto látky jsou nezbytné pro správný rozvoj, pro posílení kořenů i tvorbu nových listů a květů. Hnojivo z čaje pomáhá zvýšit kyselost zeminy, což ocení zejména citlivé orchideje nebo kapradiny, begonie, dracény či břečťan. Čaj se může zředěný aplikovat napřímo, případně se uvaří černý čaj a zředí se 500 mililitry vody. Do této lázně se postaví rostlina typu orchideje včetně kořenového balu. Poté se vyjme a nechá odkapat, kúra se musí pravidelně opakovat.

Mohlo by vás zajímat:  Kaštany mají v našich domovech místo již po staletí. Jako symbol ochrany jsou využívány dodnes
Zdroj obrázku: Freepik

Životabudič v podobě kávy

Káva umí po ránu nabudit každého, protože obsahuje kofein. Ale nejen kofein, je zdrojem též dusíkatých sloučenin, které pozitivně působí na rostliny a umožňují jim lépe vstřebávat fosfor a draslík. Rostliny rostou po kávové terapii rychleji a objeví se více nových listů. Káva se může používat na kyselomilné rostliny, jako jsou vřesy, azalky, begonie, africké fialky nebo růže. Hnojivo se připravuje spařením poloviny lžičky pražených kávových zrn sklenicí vody. Roztok se smíchá s vodou v poměru 1 : 4 a aplikuje se na rostliny jednou týdně. Použít se může i lógr, který je vhodné smísit se svrchní vrstvou zeminy.

Mohlo by vás zajímat:  Ušetřit na plynu není těžké. Změna teploty a chytré vaření uspoří nemalou částku

Mléko jako přírodní hnojivo

Zbylo mléko v chladničce? I to se může použít jako hnojivo pro pokojové rostliny, ale rozhodně ne všechny, byť se na sociálních sítích objevuje názor, že je tento přípravek univerzální. Je třeba dát pozor, aby nedošlo po zalití mlékem k rozvoji plísní a bakterií. Mléko také po několika dnech kysne a může způsobit v květníku zápach. Mléko se rozhodně nesmí používat na populární orchideje nebo begonie, naopak se mohou touto směsí zalévat palmy nebo sanseviery, které, obdobně jako levandule nebo klívie, vyžadují neutrální nebo zásaditou půdu. Odstředěné mléko se musí ředit vodou, postačuje jedna lžíce mléka na jednu sklenici vody. Vhodnější je mléko s nejnižší tučností.

Zdroj: https://www.irishnews.com/lifestyle/2022/02/05/news/could-leftover-coffee-tea-and-other-drinks-feed-your-plants--2574982/
Přidat na Seznam.cz