Modern Multistorey White Residential Building With Balconies

„Na svém balkoně kouřit nemůžete, budu si stěžovat,“ hádali se dva sousedé v paneláku

Málokterý majitel bytu tuší, že balkon k němu náležící možná vůbec není jeho. A že si na něm rozhodně nemůže dělat, co sám chce. Ačkoliv selský rozum může budit dojem, že na svém a ve vlastním si mohu dělat cokoliv, zákony a předpisy hovoří trochu jinak. Své o tom ví i náš čtenář, který nám zaslal zajímavý spor mezi dvěma sousedy v domě, kde bydlí.

Ranní cigaretka jako rituál

Mnozí kuřáci záměrně vyhledávají byty s balkonem, aby měli klid na své ranní rituály. Tedy aby si mohli uvařit kávu, sednout si ke stolečku a vykouřit si svou první ranní cigaretku. A to vše na svém balkoně. Tak jednoduché to ale není a takový člověk může pěkně rychle narazit. A dokládá to i spor dvou sousedů.

Mohlo by vás zajímat:  Dal jsem si na dům českou vlajku kvůli hokeji. Čelil jsem kvůli tomu urážkám a skoro přišel o kamarády

Nekuřte na balkoně

„Na balkoně rozhodně kouřit nemůžete, budu si stěžovat,“ slyšel jsem z vedlejšího okna. Šlo o spor dvou obyvatel našeho domu, kdy si jeden vyrazil na balkon vychutnat svou cigaretu, zatímco druhému vadilo, že mu jde do bytu, kde zrovna větral, kouř. Pomyslel jsem si, že na balkoně si může přece každý dělat, co uzná za vhodné. Na shromáždění SVJ jsem byl ale překvapen tím, co výbor oběma mužům řekl.

Mohlo by vás zajímat:  Před odjezdem na dovolenou je třeba dobře zabezpečit byt
Zdroj obrázku: Freepik

Čí je to balkon a co na něm můžu?

Shromáždění SVJ se neslo v poměrně ostrém duchu a hlavním tématem byl spor o to, zda se může kouřit na balkoně. Stěžovatel vyrukoval s celkem ostrým kalibrem, citací zákona § 1013, jehož první odstavec zní:

Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda)…

A bylo vymalováno. Výbor SVJ tomu navíc nasadil korunu v tom, že upozornil, že ač je přístup na daný balkon pouze z majitelova bytu, dle zákona vztahujícího se na náš dům jsou lodžie, balkony a terasy společnými částmi domu. A tady jasně platí, že máme zakázáno ve společných částech kouřit.

Mohlo by vás zajímat:  Prostředek ze dvou ingrediencí, který okna dokonale umyje a vyleští zároveň

Chápu, ale nerozumím

Na jednu stranu chápu, že cigaretový kouř a popel může jinému vadit, hlavně u náruživých kuřáků. Naštěstí kolem svého bytu nikoho takového nemám. Co mi ale hlava nebere, jak může zákon, a tedy i SVJ mluvit někomu do toho, co může dělat na balkoně, který mu náleží k bytu, ale oficiálně mu nepatří. Kocourkov.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek čtenářů, redakčně zkráceno a upraveno.

Přidat na Seznam.cz