Na sršně můžeme nastražit past, daleko je udrží vůně některých rostlin
Sršni jsou pro mnohé z nás v podstatě velké vosy a jejich vzhled i výstražný hukot vzbuzují hrůzu. Mnozí z nás si tedy začínají opět jako každý rok klást otázku, jak se před sršni ochránit i tento rok. Způsobů je mnoho. V dnešním článku vám přinášíme výčet těch nejefektivnějších.
Proč je třeba mít ze sršňů respekt
Sršni vzbuzují strach už jen svojí velikostí a mocným hukotem. Jsou to v podstatě takoví velcí příbuzní vos. Společné s nimi mají i zbarvení. V dřívějších dobách sršni hnízdili zejména v zalesněných oblastech, kde budovali svá hnízda v korunách stromů. Postupným odlesňováním se ale sršní roje začaly přibližovat čím dál blíže k našim obydlím a už není tak výjimečné na ně narazit na zahradě či doma.
Napadení sršněm může být velmi nepříjemné a v určitých případech také životu nebezpečné. Nedochází k nim ale tak často. Sršni nemají potřebu útočit, pokud se necítí v ohrožení. Po napadení často dochází k pálení, svědění a otoku postiženého místa. U alergiků může dojít i k anafylaktickému šoku.
Jak se proti sršňům chránit venku
Zahrady či balkóny mohou být místy, kde se se sršni setkáváme. Je několik způsobů, jak je držet dál. Zvolit můžete různé směsi, které hmyz nalákají, ale už nepustí. Vhodné je také vysazení některých aromatických rostlin, které sršně odpuzují. Mezi ty patří například levandule, česnek, máta, bazalka či muškáty.
Jak se proti sršňům chránit uvnitř
Ani naše domovy kolikrát nejsou v bezpečí. Invazi sršňů můžeme zabránit úplně jednoduchým způsobem, a to mechanickou bariérou neboli moskytiérou. Síť umístěná v oknech umožní proudění vzduchu, ale zamezí vniknutí nevítaného hosta. Různé škvíry a prostory, kudy by sršeň mohl vlézt, můžete ošetřit pomocí speciálních sprejů. Ty jsou uzpůsobené dokonce i na použití v interiéru. Zkuste je aplikovat na parapety, rámy oken, dveří a různé skulinky.
Zdroj: https://www.positivepest.net/keep-hornets-away/