Kitchen Facilities Picture Fridge With Food Inside

Na spotřebu lednice má vliv její umístění i způsob používání

Když před rokem vystřelily ceny energií, spousta lidí investovala do chytrých zásuvek nebo přenosných měřidel, která dokážou přesně určit, kolik který spotřebič potřebuje elektřiny. Češi totiž začali počítat, zda se jim více vyplatí platit vysoké účty za energie, nebo zda je lepší investovat do jeho mladšího úsporného sourozence. To platí zejména pro spotřebiče, bez kterých se moderní domácnost neobejde, tedy třeba právě pro lednice. Její spotřeba se však odvíjí od toho, kde lednice stojí a také jak ji využíváte. A právě na to se v tomto článku podíváme podrobněji.

Mohlo by vás zajímat:  Ubrus vyžaduje během praní speciální péči. Skvrny zmizí a bude stále jako nový

Teplo lednici škodí

A nejde ani tak o nějaké mechanické nebo fyzické poškození, ale o skutečnost, že tomuto přístroji, který je vlastně tepelným čerpadlem, přidělává práci. Pokud na lednici v létě svítí přímé slunce nebo pokud je umístěna vedle puštěného topení, její provoz je energeticky mnohem náročnější, než když je ve stinném a chladném koutě kuchyně. Nezapomeňte také na to, že teplo produkuje i trouba, dalším zdrojem tepla může být sporák nebo i rychlovarná konvice.

Zdroj obrázku: Freepik

Výměna vzduchu

I když lednici otevřete jen na okamžik, chladný vzduch z ní proudí ven a je nahrazen o poznání teplejším vzduchem z kuchyně. Asi jste si všimli že lednice často začnou znovu chladit několik okamžiků poté, co jejich dveře zavřete. Teplota může skokově narůst i o několik stupňů, a tak se není čemu divit. Čím více lednici otevíráte a čím déle jsou dveře otevřené, tím teplejší se dovnitř dostává vzduch a tím více energie lednice potřebuje, aby jej ochladila na správnou úroveň.

Mohlo by vás zajímat:  O dokonale čisté kuchyni nemusíte pouze snít. Tyto jednoduché metody si oblíbíte

Trik s prázdnými lahvemi

Abyste zabránili výměně vzduchu, můžete využít osvědčený trik. Stačí vzít prázdné lahve a lednici s nimi až po okraj napěchovat. Vzduch v lahvích se časem ochladí na stejnou teplotu, jaká je uvnitř lednice. Ale protože ze zavřené lahve nemá tento vzduch jak uniknout, po otevření lednice se promíchá jen vzduch z meziprostor, nikoli z celé objemné lednice, jako by tomu bylo normálně.

Zdroj: https://letsavelectricity.com/how-to-reduce-power-consumption-of-a-refrigerator/
Přidat na Seznam.cz